1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
3 years ago
5

3. A package of 23 medicated cough drops costs $3.00. What is the unit cost (unit rate)? O $0.11 per cough drop O $1.30 per coug

h drop O $0.13 per cough drop O $13.00 per cough drop​
Mathematics
1 answer:
Simora [160]3 years ago
4 0

Answer:

$ 0.13

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Toby is forming and solving equations.
iogann1982 [59]

Answer:

\frac{1}{2}y * (y + 3) = y^{2}

3 0
3 years ago
ASAP PLEASE‼️‼️<br><br><br> What is the area rounded to the nearest 10th
Igoryamba

Answer:

379.56 ft

Step-by-step explanation:

25 squared = 625

diameter of the half circle is 25

Diameter divided by 2 is radius

pi r squared is the formula for area of circle

r=12.5

pi * 12.5 squared

4 0
3 years ago
Given that IK is a midsegment of AFGH, find GH.
guajiro [1.7K]
It’s either C or B but I’m not sure
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
TJ is investing his birthday money in a savings account that pays 3% interest. If he invests $200, how much will he have at the
Furkat [3]

Answer:

A. $204.50

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance from N to T. √29 √14 29 7
Lerok [7]
|dw:1375141940415:dw|
-------------------------------------------------------

the answer would be
----------------------------------------------
29^2
---------------------------------------
(dont forget the square root )

29²
6 0
3 years ago
Other questions:
  • DAY 2 please help i dont get it
    12·1 answer
  • A group of three digits separated by commas in a <br> number is a
    15·2 answers
  • Write two decimals one repeating and one terminating with values between 0 and 1 then write an inequality that shows the relatio
    8·2 answers
  • Which of these is not included in the set of rational numbers?
    12·2 answers
  • A shop sells one-pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5. If 9 bags are purchased for a total cost o
    6·1 answer
  • What is the area of the figure below please explain!
    15·1 answer
  • Y=-2х - 4 y=x - 5 how many solutions does this have​
    14·1 answer
  • In ΔGHI, h = 990 inches, g = 910 inches and ∠G=53°. Find all possible values of ∠H, to the nearest degree
    11·2 answers
  • The GRE is an entrance exam that many students are required to take in order to apply to graduate school. In 2014, the combined
    15·1 answer
  • There are five nickels and five dimes in your pocket. With replacing, what is the probability that you will pull a nickel the fi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!