1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
3 years ago
5

Explain how you would know log3100 is between 4 and 5 without the use of a calculator.

Mathematics
1 answer:
natulia [17]3 years ago
6 0
\log{3100}=\log{(100\times 31)}=\log{100}+\log{31}=\log{10^2}+\log{31}=
\\ =2\log{10}+\log{31}=2\times1+\log{31}=2+\log{31}
\\
\\ 2+\log{10}\ \textless \ 2+\log{31}\ \textless \ 2+\log{100}
\\ 2+\log{10}\ \textless \ 2+\log{31}\ \textless \ 2+\log{10^2}
\\ 2+\log{10}\ \textless \ 2+\log{31}\ \textless \ 2+2\log{10}
\\ 2+1\ \textless \ 2+\log{31}\ \textless \ 2+2\times 1
\\ 3\ \textless \ 2+\log{31}\ \textless \ 4
You might be interested in
Can someone help its math :)
belka [17]

Answer:

m<F = 53

Step-by-step explanation:

Exterior angles thm:

5x - 10 + 3x + 14 = 100

8x + 4 = 100

8x = 104

x = 13

m<F:

3x + 14

3(13) + 14

39 + 14

53

8 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP ILL GIVE BRAINLIST!
vagabundo [1.1K]

Answer:

the third one

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Stacy is measuring milk to make pancake better.The recipe calls for 3/4 of a jug of milk she has 1/4 of a jug now.
julia-pushkina [17]

Answer:

she has 2/4 of the jug left. hope this helped a bit!

Step-by-step explanation:

3/4 - 1/4 = 2/4 or 1/2 (simplified)

8 0
3 years ago
I need help on this pleaseee
Leona [35]

Answer:

QUESTION:

I need help on this pleaseee...

ANSWER:

2 pairs of pants = $18

4 pairs of pants = $36

6 pairs of pants = $54

1 pair of pants = $6

Step-by-step explanation:

Hope that this helps you out! :)          

If you have any questions please put them in the comment section below this answer.          

Have a great rest of your day/night!          

Please thank me on my profile if this answer has helped you.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Graph the hyperbola with equation (x+1)^2/9-(y-4)^2/25= 1
    13·1 answer
  • Which ratios form a proportion?
    14·2 answers
  • Suppose that an urn contains 3 black marbles, 7 yellow marbles, and 10 green marbles. If one marble is selected, determine the p
    14·1 answer
  • What is the rate of change of the function?
    6·2 answers
  • Simplify the following expression.
    9·2 answers
  • Multiply. Write 4/1/5 time 8/9 as a mixed number in simplest form
    7·1 answer
  • Portia' s goal is to run a total of 10 miles every week. She ran 1.901 miles on Monday, 2.037 miles on Wednesday, and 3.159 mile
    9·1 answer
  • Drag and drop the correct terms to classify the triangles based on sides or angles.
    11·1 answer
  • Graph x &gt; -1 on the number line
    15·1 answer
  • F(x) = x^2 + 5x - 1 is shifted 3 units left the result is g(x). What is g(x)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!