1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
2 years ago
8

Jake's family is moving to a new home. They pack 22 boxes in 1 5/6 hours. What is the average number of boxes they packed per ho

ur? Explain.
Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]2 years ago
8 0
12 I think because you take 22 divided by 1 and 5/6.
You might be interested in
What is the largest integer that can be divided into 14, 28 and 42?
Murljashka [212]

Answer:

<em><u>14</u></em> is the largest integer that can be divided into 14, 28 and 42.

Step-by-step explanation:

14 \times 1 = 14 \\ 14 \times 2 = 28 \\ 14 \times 3 = 42

5 0
2 years ago
A hotel charges $225 per night to rent a suite. The hotel charges $75 per day for full room service . If Jessica and Ashley purc
Mrrafil [7]
A) 3
the reason is because $225 a night and $75 a day 75*2 is 175 so then you add 175+225 is 400 multiple it by 3 your answer is $1200 enjoy your answer
4 0
2 years ago
Joan had 198 dollars to spend on 9 books.After buying them she had 18 dollars. How much did each book cost?
Fed [463]
She spent 20 dollars on each book because if you subtract 18 from 198 you'll get 180 then you divide that by 9 n it leaves you with 20.
3 0
3 years ago
Plese: 2+2.. My grandma doesn't believe me!
Hatshy [7]
It is 4 i am not gonna lie 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of this expression when g = -3.5?
Margaret [11]

g = -3,5

8 - |2g - 5| = 8 - |2 · (-3,5) - 5| =

= 8 - |-7 - 5| = 8 - |-12| = 8 - 12 = <u>-</u><u>4</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2r=5s/2-s/4 solve for s
    5·2 answers
  • Marcia studied for 7/8 of an hour. Thomas studied for 1/2 of an hour. How much longer did marcia study thatn Thomas
    15·1 answer
  • How can you use absolute value to represent a negative number in real World situation?
    6·1 answer
  • 421 3/50 - 212 9/10 =
    10·2 answers
  • The price of a man's shirt went from $15 to $20. What was the percent of increase of the price of the shirt? A. 25% A. , 25%, B.
    6·2 answers
  • I think it’s 14? Is that right or no?
    15·1 answer
  • Desmond follows a recipe that uses 4 cups of flour for each pizza crust he makes. If he makes 16 pizza crusts, how many cups of
    8·1 answer
  • Find the median and mean of the data set below:<br> 48,32,5, 13, 11, 22, 2
    9·2 answers
  • In ΔVWX, x = 41 cm, v = 17 cm and ∠W=134°. Find the length of w, to the nearest centimeter.
    13·1 answer
  • Please i need help finishing this last question or i might get in trouble.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!