1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viva [34]
2 years ago
9

A clothing store is raising the price of all its sweaters by $3.00. Write an expression that could be used to find the new price

of a sweatshirt that originally cost d dollars.
Mathematics
2 answers:
nikitadnepr [17]2 years ago
8 0
The expression would be d+3
spin [16.1K]2 years ago
3 0
D+3  would be the equation
hope it helps
You might be interested in
How to graph a line?
djverab [1.8K]

Answer:

plot a point on the y-axis. ...

Look at the numerator of the slope. ...

Look at the denominator of the slope. ...

Plot your point.

Repeat the above steps from your second point to plot a third point if you wish.

Draw a straight line through your points.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Compare how you would make a model and note how to find the sum and difference of two stones weighing 2/8 pounds and 3/8 pounds
OverLord2011 [107]
You would subtract 3/8-2/8, which equals 1/8. For drawing a model draw fraction strips to help.
:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A length of rope is stretched between the top edge of a building and a stake in the ground. The rope also touches a tree halfway
alexgriva [62]
The answer is 18 ft because 36 divided by 2 is 18
4 0
3 years ago
) For which values of x is f '(x) zero? (Enter your answers as a comma-separated list.) x = (No Response) For which values of x
grigory [225]

Answer:

Check below, please

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

1.For which values of x is f '(x) zero? (Enter your answers as a comma-separated list.)

When the derivative of a function is equal to zero, then it occurs when we have either a local minimum or a local maximum point. So for our x-coordinates we can say

 f'(x)=0\: at \:x=2, and\: x=-2

2. For which values of x is f '(x) positive?

Whenever we have  

 f'(x)>0

then function is increasing. Since if we could start tracing tangent lines over that graph, those tangent lines would point up.

 f'(x)>0 \:at [-4,-2) \:and\:(2, \infty)

3. For which values of x is f '(x) negative?  

On the other hand, every time the function is decreasing its derivative would be negative. The opposite case of the previous explanation. So

 f'(x)

4.What do these values mean?

 f(x) \:is \:increasing\:when\:f'(x) >0\\\\f(x)\:is\:decreasing\:when f'(x)

5.(b) For which values of x is f ''(x) zero?

In its inflection points, i.e. when the concavity of the curve changes. Since the function was not provided. There's no way to be precise, but roughly

at x=-4 and x=4

6 0
2 years ago
In the diagram, line x|| line y. Find the angle measures below.
Yanka [14]

Answer:

<1 = 95

<2 =85

Step-by-step explanation:

<1 = 95

They are alternate exterior angles and alternate exterior angles are equal when the lines are parallel

<1 + <2 = 180  since they form a straight line

95+ <2 =190

Subtract 95 from each side

95-95+<2 =180-95

<2 =85

5 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • The skating rink is found at the coordinates of (-3, 1). Jack's house is found 5 units horizontal and to the left of the skating
    9·1 answer
  • B) 4(-3) + 15 - 2010 - 7)?
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIST, RIGHT ANSWERS ONLY
    11·1 answer
  • What is 0.0000234 in scientific notation
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2(5 – 3x)?
    15·2 answers
  • Which of the following best approximates the line of best fit? (ITS URGENT PLEASE HELP THANK YOUUU!!!)
    8·1 answer
  • If 6 cans of soda costs $2.35, what is the unit rate? Round to the hundredths place.
    13·1 answer
  • An item is regularly priced at $31 . It is on sale for 65% off the regular price.
    9·1 answer
  • Can you guys please help me on my homework? It would mean a lot to me :)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!