1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
13

16 - x = 2 ( 3 x + 1 )

Mathematics
2 answers:
suter [353]3 years ago
4 0

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

16 - x = 2(3x + 1)

16 - x = 6x + 2

-x - 6x = 2 - 16

-7x = -14

x = -14/-7

x = 2

hope this helps

Evgen [1.6K]3 years ago
3 0
Answer is 2 because....

You might be interested in
Solve the system using substitution and describe your steps. <br> x=y-3 <br> 2x+y=12
Veseljchak [2.6K]
First you plug in for x,

2(y-3)+y=12

Then you solve for y
2y-5+y=12
-10y+y=12
-9y=12
-9y/9=12/-9
y=-1.333333333333333333333333333333333333333333333333333333333

5 0
3 years ago
I NEED THIS ANSWERED I DONT UNDERSTAND
Alex_Xolod [135]

Answer: 3.84

Step-by-step explanation:

If you time 6 by 0.8 you get 4.8 then you times 4.8 by 0.8 you get 3.84

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The solution to which system of equations has an x-value of 3?
ANEK [815]

Answer:

D)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the square root of 4?"
shepuryov [24]

\sqrt{4} =2

8 0
3 years ago
It cost $350 to carpet an 8‘ x 10‘ room. At this rate how many dollars would it cost to put the same carpeting in a 24‘ x 30‘ ro
RUDIKE [14]

Answer:

$1050

Step-by-step explanation:

The total area of the second space is three times the first one, thus the price increases to triple the amount.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I have 4 millions, 8 thousands, 11 tens, 6 ones, 9 tenths and 5 hundredths. what number am I ?
    7·2 answers
  • The mathcounts sprint round competition consists of 30 problems with a time limit of 40 minutes. suppose you complete 20 sprint
    7·2 answers
  • solve this problem and show your work and answers so mr evans sixth grade class collected $132.50 to help an unprivilleged famil
    14·1 answer
  • Suppose we want to choose 7 colors, without replacement, from 9 distinct colors?
    14·2 answers
  • What is the answer to this ?(2p+4)+5(p-1)-(p+7)
    15·1 answer
  • Help with this question please please please
    14·1 answer
  • Help me on this we have to choose all the possible ones for that angle
    14·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • Help me with this problem please:)
    5·1 answer
  • Which statement best describes the behavior of the graph of 3x − 4y = 8?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!