30
liam has finished 30 lessons
15/20 is equal to 3/4
so 3/4 of 40 is 30.
hope i helped. have a good day
Answer:
yes 2 is prime number because it has only two factor
It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock
Answer:$27.50
Step-by-step explanation:
$25.00 x .10= $2.50
$25.00 + $2.50=$27.50