1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
15

Help! Urgent request

Mathematics
2 answers:
TiliK225 [7]3 years ago
8 0

Answer: 6 students

What we know:

Students: 24

Students who play checkers: \frac{2}{3}

Students who also play sudoku:\frac{3}{8} of the \frac{2}{3}

24 ÷ 3 = 8, so 8 × 2 = 16 (students who play checkers)

\frac{3}{8} × 2 = \frac{6}{16}

So the answer is,

6 students play both checkers and sudoku

Alisiya [41]3 years ago
8 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

24*2/3*3/8

=6

You might be interested in
Determine the value of y, if x is 7.<br> y = x2 - 1
ddd [48]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

If x is 7, then 7 * 2 = 13, and 14 - 1 = 13.

Hope that this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Farmer Smith enclosed his rectangular pasture with fence that cost him $1.50 per linear meter. If his pasture is twice as long a
maria [59]

Answer:

$2,700

Step-by-step explanation:

Let the width of the pasture be x, this means that the length of the pasture will be 2x

The area of a rectangle is L * B

Hence,

x * 2x = 18,000

2x^2 = 180,000

x^2 = 90000

x = 300 meters

This means the length is 600 metres

Now, to get the length of the fence, we need to know the actual perimeter which is 2(L + B)

= 2 ( 300 + 600)

2 * 900 = 1,800 metres

The cost is thus 1,800 * $1.50 = $2,700

6 0
3 years ago
Sadie types 800 words in 16 minutes. What is the unit rate in words per minute?
anyanavicka [17]

Answer:

50 worlds per minute

Step-by-step explanation:

800/16=50

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
An astronomical unit (AU) is the average distance between Earth and the sun. One AU is equal to approximately 150,000,000 km. As
lisabon 2012 [21]

Answer:AU is right

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Solve for x: (2/5)(x-4)=2x​
NARA [144]

Simplify brackets

2/5(x - 4) = 2x

Simplify 2/5(x - 4) to 2(x - 4)/5

2(x - 4)/5 = 2x

Multiply both sides by 5

2(x - 4) = 10x

Divide both sides by 2

x - 4 = 5x

Subtract x from both sides

-4 = 5x - x

Simplify 5x - x to 4x

-4 = 4x

Divide both sides by 4

-1 = x

Switch sides

<u>x = -1</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an expression using fractions to show how to determine the amount that each person will pay. Then calculate each person's
    8·2 answers
  • Help help help plz ❤️Please
    10·1 answer
  • The diameter of a basketball is approximately 9.5 inches and the diameter of a tennis ball is approximately 2.5 inches .The volu
    10·1 answer
  • **WILL GIVE THE BRAINLIEST! &amp; LIKE**
    5·2 answers
  • 58 = ??<br><br>36 = 84<br><br>64 = 56<br><br>78 = 24​
    11·1 answer
  • An iPhone that is marked $500 is marked up 250%.
    7·1 answer
  • dustin and justin go to olive garden for dinner. their total bill is $85.40. they want to leave their waitress a 20% tip
    7·1 answer
  • PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST
    12·1 answer
  • $12 per 45 minutes is how much per hour? (I will give brainliest to the first person that answers)
    12·1 answer
  • Mal spends 7 hours in school each day. Her lunch period is 1 hour long, and she spends a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!