1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
13

(14d2 - 8) + (6d2 - 2d +1)

Mathematics
1 answer:
seraphim [82]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

You might be interested in
(10-3)*2+(5-14/2 help
Dafna11 [192]
2(10-3) distribute = 2*10 is 20 and 2*3 is 6
20-6+(5-14/2)
now 20-6 is 14
14+(5-14/2)
now 14/2 is 7
14+(5-7)
now 5-7 is -2
14+-2
is 12 
the answer is 12
but if you want to you can do 12/3 to get the greatest common factor 
which is 4
hope i help you :P 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me out. What is 421 divided by 27
____ [38]

Answer:

15.5925925926

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on #3!!!
blagie [28]

Answer:

all work is pictured and shown

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your teacher wants to encourage you to work harder. Which measure should your teacher use? Explain.
Paul [167]

Answer:

The FitnessGram™ Pacer Test is a multistage aerobic capacity test that progressively gets more difficult as it continues. The 20 meter pacer test will begin in 30 seconds. Line up at the start. The running speed starts slowly, but gets faster each minute after you hear this signal. Ding  A single lap should be completed each time you hear this sound. Ding  Remember to run in a straight line, and run as long as possible. The second time you fail to complete a lap before the sound, your test is over. The test will begin on the word start. On your mark, get ready, ding

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the slope between:<br> (1,-2)<br> (2,-2)
stiks02 [169]

Answer: the slope would be 0

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Please help with number 10
    12·1 answer
  • Your part-time job pays $8.34/hr and your deductions are FICA (7.65%), federal tax withholding (10.25%), and state tax withholdi
    7·1 answer
  • Dianna has 7 quarters, 3 dimes, and 8 nickels in her purse. She reaches into her purse and randomly grabs two coins. What is the
    11·1 answer
  • A train is going 304 miles in 4 hours. If it continues to travel at the same rate, how many miles would it travel in 7 1/2 hours
    12·2 answers
  • Lorene's employer pays her $8.50 per hour plus an additional $45 per week. Lorene would like to earn enough money to purchase a
    11·1 answer
  • HELP!!!!!! I believe its B but I am not sure! :(
    5·1 answer
  • Which word best describes the slope of the line?
    7·2 answers
  • Plsss help and please dont be scammer
    6·1 answer
  • BRAINLIEST!!!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!