Answer:
32
Step-by-step explanation:
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
2) The area is 1.1 m^2 because to find the area the formula is width*length. SO you would separate it. It would be 0.9 * 1 = 0.9 and 0.4 * 0.5 = 0.2. Then you add it together. So it would be 1.1 m^2. The perimeter is all the sides added together so 4.2 m, but it says mm so you have to convert it and you get 4200.
4) Area is 1.16 cm^2. Again you would seperate it. So, 1 * 1 = 1 and .2 * .8 = .16. Then you add it together and get 1.16 cm^2. The perimeter is all the sides added up. You get 4.2 cm.
(C)
Step-by-step explanation:
The volume of the conical pile is given by

Taking the derivative of V with respect to time, we get


Since r is always equal to h, we can set

so that our expression for dV/dt becomes


Solving for dh/dt, we get



Answer:
$1.89
Step-by-step explanation:
1) 8p+3f=$10.39
2) 5p+4f=$10.51
where p represents pencil & f represents folder.
multiply the first equation by 5 and the second equation by 8.
40p+15f=$51.95
40p+32f=$84.08
Subtract
17f=$32.13
f=$32.13/17 =$1.89