1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
2 years ago
6

Julia makes friendship bracelets. She was recently given nine bracelets from different people. At Christmas, she plans to give a

way ome third of her bracelets. She will be left with 23. With how many did she start?
Mathematics
1 answer:
sergey [27]2 years ago
6 0

Answer:

The number of bracelets with she start are 48.

Step-by-step explanation:

Given:

Julia was recently given 9 bracelets. She plans to give 1/3 of her bracelets. She will be left with 23.

Now, we need to find with how many did she start.

Let the bracelets with she start be x.

She plans to give \frac{1}{3}ofx = \frac{x}{3}.

According to question:

x-9-\frac{x}{3}=23

On solving the equation:

\frac{3x-27-x}{3} =23

<em>Multiplying both sides by 3 we get:</em>

3x-27-x=69

2x-27=69

<em>Adding both sides by 27 and then dividing by 2 we get:</em>

x=48

Therefore, the number of bracelets with she start are 48.

You might be interested in
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
2 years ago
What’s the correct answer for this question?
mars1129 [50]

Answer: choice A 1/2

Step-by-step explanation:

Events A and B are independent if the equation P(A∩B) = P(A) · P(B) holds true.

so

1/3=2/3*p(B)

p(B)=1/2

7 0
2 years ago
Help ASAP please hmmmm​
Fiesta28 [93]

Answer:

20d + 30d

Step-by-step explanation:

20 and 30 minutes per day

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Olya would like to find a way to reduce her current debt. The table below shows Olya’s monthly income, expenses and net income A
Viktor [21]
<span>b.<span>Olya could skip a month or two paying for her school loan and put the money towards her credit card debt.</span></span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someome help me find the mean of this numbers? 15,16,17,18,19,20,21,22 (RANDOM ANXWERS WILL BE REPORTED)
bezimeni [28]
The mean of these numbers is 18.5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sam can solve 30 multiplication problems in 2 mins. How many can he solve in 20 mins.
    10·2 answers
  • GEOMETRY PLEASE HELP ME URGENT
    6·1 answer
  • V/7= 22 what does v=
    6·1 answer
  • What is (t^8)^2 ????​
    12·2 answers
  • If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
    5·1 answer
  • Given the sequence rn defined recursively below, find r3. r1rn=2=−rn−1+n−2
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points given in the table? ANSWER IN DECIMAL FORM
    13·1 answer
  • If the scores per round of golfers on the PGA tour are approximately normally distributed with mean 69.3 and standard deviation
    10·1 answer
  • Plss help. i’m not sure how to do this so please help. i’d appreciate it
    10·1 answer
  • put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions 16x - 4y = -20
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!