Answer: c. 7
Step-by-step explanation: it’s 7. I got that answer
Answer:
The second step is to mutiply each side by 3
Step-by-step explanation:
h/3 + 7 = 5...Problem
h/3 = 5 - 7...Step 1
h/3 = -2...Simplification of Step 1
h = -6.....step 2
Just plug in numbers to get your coordinates and shade in the area the sign tells you to
The graph is attached
<span>x=7+11k
This is fairly straigthforward if you know what mod is</span>
Answer:
The 15-gallon tank of gas for $35.25 is a better deal
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate for the 15 gallon tank of gas for $35.25 so we divide 35.25 by 15 which equals 2.35. $2.35 is cheaper than the $2.55/gal which makes the 15-gallon tank of gas for $35.25 a better deal.