Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
It would not have an effect on the gross income. Hope this helps
I think it's d okay maybe
Answer:
3
Step-by-step explanation:
25 divided by 3pie equals (rounding to a whole number) 3