1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
3 years ago
9

marc makes $35 pr hour. he works 40 hours per week and gets commison of 15%on his total sales. how much should marc sell to make

$6,500 in single week
Mathematics
1 answer:
Sophie [7]3 years ago
4 0

Answer:

27

Step-by-step explanation:

dollars per hour

You might be interested in
Given the replacement set {0,1,2,3,4} .solve 6x-3=3
Vsevolod [243]
This statement is false
4 0
3 years ago
If angle symbol1 and angle symbol2 are complementary angles and if the measure of angle symbol1 is 5454degrees° more than the me
Misha Larkins [42]
<span>Complementary angles by definition sum up to 90 degrees.
   Let x = measure of angle2.
 It's given that angle1 = x + 54

   Since complementary, we know (x+54)+x = 90
 2x+54=90
 2x=36
 x=18.
 So angle2 measures 18 degrees and angle1 is 18 degrees+54 degrees, or 72 degrees. 72+18 = 90 as expected for complementary angles.</span>
7 0
3 years ago
A group of employees bought a get-well gift for a co-worker. The gift cost $16.06. If there are 22 employees in the group, how m
USPshnik [31]
16.06 divided by 22 = 0.73 so the answer would be 73 cents? Sorry im from the UK and don't know about dollars/cents 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slope = -2/3, passes through (6, -2)
sladkih [1.3K]
Y-(-2)= -2/3(x-6)
3y+6= -2x +12
2x +3y +6=0
3 0
3 years ago
PLEASE HELP I NEED TO PASS THIS EXAM!<br>Given that triangle IHJ is equiangular, find x and y.
jok3333 [9.3K]
Use the interior angles theorem for the triangles I hope my answer helped if you have any questions don't be afraid to ask <span>(o^▽^o) <3</span>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • That Jeffrey says he has 6.8 dollars how do you write the decimal 6.8 when it refers to money explain
    12·1 answer
  • Add five thousand, three hundred and twelve thousandths to the product of one and thirty six hundredths and 15
    5·1 answer
  • State the value of a and n and the end behavior use words up and down to describe
    12·1 answer
  • Find the value of w and then x. Round lengths to the nearest tenth and angle measures to the nearest degree.
    6·2 answers
  • Mikes movie Rentals Charge $3.00 for each rental plus $0.50 for each additional day. Reed's Rentals Charge $1.50 each rental plu
    15·1 answer
  • PLEASE HELPPPP ASAP!!!! I REALLY NEED IT! WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    6·1 answer
  • Help ASAP! And explain!
    7·1 answer
  • If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?
    10·1 answer
  • What was calvin's score for the three games
    7·1 answer
  • Two students compared the scores on their math tests. Their results on 9 tests are shown in the box plots below.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!