1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
10

Convert 794mm into m​

Mathematics
1 answer:
nirvana33 [79]3 years ago
8 0

Answer:

1mm=1/1000m

so, 749mm:

749×1/1000 =0.749m

You might be interested in
Which angle measures create a triangle with three different side lengths?
Contact [7]

The 3 angles of a triangle add up to 180 degrees. If all 3 sides are different in length then the angles are also different.

Its choice 1

4 0
3 years ago
Please help it's urgent.
arlik [135]

Answer:

It is the second triangle.

Step-by-step explanation:

This is because the area of the square is given as 25^2 as the perpendicular, 144^2 as the base, and the hypotenuse is 169^2.

Length of the perpendicular = 5^2 (Because 25^2 / 5^2)

Length of the base = 12^2

Length of the hypotenuse = 13^2

So, the Pythagoras theorem is,

=> H^{2} = P^{2} + B^{2}

=> 13^{2} =12^{2} +5^{2}

This is true, because, 13*13 = 12*12 + 5*5

=> 169 = 144 + 25

=> 169 = 169

If my answer helped, kindly mark me as the brainliest!!

Thanks!!

3 0
2 years ago
87 ÷ 17 + [672 - 83] another one
never [62]

Answer:

594.1

Step-by-step explanation:

87÷15=5.1

672-83=589

so then you add those to together and get 594.1

3 0
3 years ago
3x + 5 and x=2, im having trouble understanding how im suppose to do this
velikii [3]
3x + 5 (first plug in 2 for x )

3(2) + 5 =
6 + 5 = 11

Hope this helps . Give brainliest
6 0
3 years ago
Which algebraic expression is equivalent to the expression below? 6(4x + 5) + 11
Alina [70]

Answer:

24x + 41

Step-by-step explanation:

Distribute the 6.

6(4x + 5) + 11 = 24x + 30 + 11

Now we just add the 30 and the 11 which are at the back of the expression.

24x + 30 + 11 = 24x + 41

Therefore the answer is 24x + 41. Please mark brainliest if possible and i hope you get a good grade on your homework

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • A juice company sells its product in either a 48-ounce size or a 32-ounce size. It charges $\$3.90$ for the 48-ounce size. How m
    15·2 answers
  • Use the product to simplify the expression. write your answer in exponential notation.
    7·2 answers
  • -13 is 4 less than a number n
    5·2 answers
  • jimmy had twice as many oranges as grapefruit, 5 more grapefruits than pineapples, how many of each fruit did jimmy have?​
    7·1 answer
  • Please help with a practice sheet my parents gave me.
    10·2 answers
  • Please help me<br>,...........​
    15·2 answers
  • Candy's Sweets Company charges $1.15 per pound to ship candy.
    11·2 answers
  • A ball is thrown upward from a height of 15 feet with an initial upward velocity of 5 feet per second. Use the formula b(t)= -16
    12·2 answers
  • A parent made x cupcakes for each of the 109 students in the fourth grade. Which expression could be used to determine the total
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!