17x11=187 need more character there done
To solve this problem, you should find the rate ---> cost per yogurt (cost/yogurt)
$6.50/10 yogurts = $0.65/yogurt
It costs $0.65 per yogurt, so you can multiply 9 by $0.65 to find the total cost of 9 yogurt.
9(0.65) = $5.85
Answer:
Tanong mo sa teacher mo ha ha ha ha
Since we already know the base area, we simply have to multiply it by the height to get the volume of the box (how much packing material it can contain)
9/10 x 1/3
<u>9</u> x <u>1</u> = <u>3</u><u>
</u>10 3 10 (I cancelled the 9 and 3 and made them 3 and 1 respectively)
<u>The answer is 3/10 ft</u>³
Answer:
f(7)=13
g(-9)=86
Step-by-step explanation:
f(7)=2*7-1=14-1=13
g(-9)=(-9)^2+5=81+5=86