1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
3 years ago
15

Jeff got a part-time job delivering groceries for $15/hour and grossed $8,200

Business
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
4 0

Answer:

Income = $8,200

Less:

Federal tax 10% = -$820

State tax at 5.5% = -$451

FICA at 7.65% = -$627.30

Total deduction = -$1,898.30

Net pay = $6,301.70

You might be interested in
How are traditional economies like free-market economies?
shutvik [7]
The last one. hope it helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the information given here, what are the earnings per share for ghi company? • earnings = $375,000 • number of shares outs
KIM [24]
Earnings per share is "$2.5".
We can calculate this in such a way;
<span>Earnings per share = After-tax income or earnings /number of shares outstanding
</span>= <span>$375,000 / $150,000
= $2.5</span>
7 0
3 years ago
Sheffield Corp. uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 488 units that c
swat32

Answer:

$80,544

Explanation:

We will calculate the amount of cost of goods sold using FIFO as;

= (Beginning inventory unit × Cost of each inventory) + [(Units sold during the month - Beginning inventory units) × Unit cost of the first purchases made by the company]

= (488 × $65) + [(1,206 units - 488 units) × $68]

= $31,720 + $48,824

= $80,544

Therefore, the cost of goods sold using FIFO is $80,544

4 0
3 years ago
A company purchased a tract of land for its natural resources at a cost of $1,981,300. it expects to mine 2,170,000 tons of ore
muminat

Answer: $0.79

Given:

C=Cost of the land: $1,981,300

S=Salvage value of the land: $267,000

N=Total number of ores mined= 2,170,000 tons

To get the depletion expense per ton of ore:

(C-S)/N

=($1,981,300-$267,000)/2,170,000

=1,714,300/2,170,000

=$0.79


6 0
3 years ago
Which statement about earnings and education is most true? O A. Graduates of technical education never earn more than college gr
svp [43]

Answer:

B. Graduates with a professional degree always earn more than others.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which change within the federal government results from the census that is taken every ten years?
    7·1 answer
  • July 1 Purchased merchandise from Boden Company for $6,000 under credit terms of 1/15, n/30, FOB shipping point, invoice dated J
    13·1 answer
  • The national incident management system is
    13·1 answer
  • Explain question number 1
    8·1 answer
  • The introduction of diet coke by the Coca Cola Company is an example of ________.A) line extensionB) brand harmonizationC) categ
    15·1 answer
  • What aspect of a business deals with the policies, practices, and systems that influence the behavior, attitudes, and performanc
    8·1 answer
  • At an activity level of 9,300 machine-hours in a month, Falks Corporation’s total variable production engineering cost is $829,5
    10·1 answer
  • Match the term with its beliefs about the millenium.
    9·1 answer
  • Beto Company pays $4.70 per unit to buy a part for one of the products it manufactures. With excess capacity, the company is con
    10·1 answer
  • What is the name of the law, administered by the governor through the Office of Consumer Affairs, that is designed to protect th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!