1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
3 years ago
12

Brandon has a jar of quarters and dimes with a total value of $7.05. The number of quarters is 3 less than twice the number of d

imes. How many quarters and how many dimes does Brandon have?
Number of quarters =

Number of dimes =
Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]3 years ago
4 0

Answer:

  • quarters: 23
  • dimes: 13

Step-by-step explanation:

Let d represent the number of dimes. Then the number of quarters is 2d-3 and the total value of the coins is ...

  0.10d + 0.25(2d-3) = 7.05

  0.60d -0.75 = 7.05 . . . . . . . simplify

  d = (7.05 +0.75)/0.60 = 13 . . . . add 0.75, divide by 0.60

  2d-3 = 2·13 -3 = 23

Brandon has 23 quarters and 13 dimes.

You might be interested in
Who could help me with this please and thank you
kkurt [141]

Answer:

Step-by-step explanation:

let the number be x

so according to the question ur equation is

4x=5<x^2

4x-5=x^2

4-5=x^2/x

-1=x

4 0
3 years ago
What is the ratio of the number of sides of a quadrilateral to the number of sides of a pentagon?
IgorC [24]
4:5 because a quadrilateral has 4 sides and a pentagon has 5 sides
3 0
3 years ago
HOW MANY DEGREES IN A SUPPLEMENTARY ANGLE???
monitta

Answer:

180 degrees

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
(a2 − 6) and (a2 + 4) are the factors of
morpeh [17]
Just multiply them together and get a4-2a2-24.
(a2-6)(a2+4)
F: a4
O:4a2
I:-6a2
L:-24
Add together
a4-2a2-24
6 0
3 years ago
A 2-gallon bucket of paint costs $58.00. What is the price per quart? $​
tia_tia [17]

Answer:

7 dollars and 25 cents

Step-by-step explanation:

there is 8 quarts in 2 gallons then divide 58 dollars by 8 and you get 7 dollars 25 cents

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Algebra about ages please help
    5·1 answer
  • I need to know the amount of Iodine -131 remaining after 72 days
    9·1 answer
  • What is the surface area of this solid?
    13·1 answer
  • A $95 graphing calculator is on sale for $85.50. The percent decrease is
    11·1 answer
  • Your friend has a fabulous recipe for salsa, and he wants to start packing it up and selling it. He can rent the back room of a
    5·2 answers
  • Gertie ran 3/4 mile during physical education class. Sarah ran 2/4 mile during the same class. How much farther did Gertie run t
    8·2 answers
  • I NEED NUMBER 24 ONLY PLEASEEEEEEEEEEEE I NEED HELP I DON’T GET IT!!!!!!
    11·2 answers
  • Help quick! i will give you 20 points. You have 412 pints of ice cream for your birthday party. If you are going to serve 34 pin
    9·1 answer
  • Mason gave the waiter a $14.58 tip, which was 15 percent of the dinner bill. What was the amount of the dinner bill before he ad
    9·1 answer
  • Are you clever enough to earn 100 points?<br> What would be the answer on the graph?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!