1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
2 years ago
6

Jenny is a 60% free-throw shooter. She gets to shoot a second free throw if and only if she makes her first shot. She can score

0 points (if she misses her first shot), 1 point (she makes her first but misses her second), or 2 points (she makes both shots).
Suppose Jenny gains confidence after making her first free throw and the probability of her making the second free throw goes up to 70%. Now, what number of points is Jenny most likely to make when she shoots a one-and-one?
Mathematics
2 answers:
MrMuchimi2 years ago
7 0

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

Andrew [12]2 years ago
3 0
If the probability of each of her shots going in is higher than 50% then the highest probability scenario is that she scores both
You might be interested in
How to find R of a cone?
bonufazy [111]
Multiply the volume by 3.
Multiply the height by π, which is a numeric constant that begins 3.14 and never terminates.
<span>Divide the tripled volume by the product of the height and π.
</span><span>Find the square root of the result from the 3rd step
</span>
hope this helped:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation represents a proportional relationship?
notsponge [240]

Which equation represents a proportional relationship?

C. y=1/2x+3

5 0
3 years ago
PLEASEEEEEEEEE helpp I really need this answer so I can get a 100% pleaseee
Likurg_2 [28]

Answer:

5^-5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of a horizontal line that passes through the point (-2,2)
kvasek [131]
Y=-2x+2 that's my answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Samantha pay $26.25 for three books that all cost the same amount what was the cost per book
Sliva [168]
The answer is $8.75 per book
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6.
    9·1 answer
  • 4 freshman boys, 6 freshman girls, and 6 sophomore boys go on a trip. How many sophomore girls must join them if a student's gen
    10·1 answer
  • Gotta have this finished in an hour and idk how to do this help
    8·1 answer
  • Is the algebra 1 regents hard?
    9·1 answer
  • Who should fill out the W-2 form?
    8·2 answers
  • How do I solve all this
    10·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Hey Yall, I have a pretty easy question for you guys ^◇^ and you'll also get some points if you get it right ; )
    14·1 answer
  • Translate the English expression into an equivalent mathematical expression, then simplify.
    5·1 answer
  • Please helppp! !!!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!