Since these are box plots, they're based on a lot of data, and we cannot say for certain whether something will be true, but it can give us a good idea. So this means that options A & B are out, since they say 'will always', but we can never say for sure with box plots.
The boxes of the box plot represent basically the average of the data. The beginning of the box is the first quartile, the end of the box is the third quartile, and the line in the middle is the median, which is the middle of the data. Since the box in the box plot of Design A is greater than the box in the box plot of Design B, we can say it's likely that candle Design A will last longer than candle Design B, or option C.
If you walk 2 miles in 1/2 an hour, each mile took 15 minutes to walk. Add one more mile and that equals 45 minutes.
It will take 45 minutes to walk 3 miles.
The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
Step-by-step explanation:
y−x2+2x=−4y-x2+2x=-4 , y+x=2
...it’s 0.21 because 21% is 21/100 which makes it 0.21