1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
3 years ago
14

Explain how to solve 4|3x-1|+1=8​

Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]3 years ago
8 0

4|3x - 1| + 1 = 8

4|3x - 1| = 8 - 1

4|3x - 1| = 7

|3x - 1| = 7/4

Now lets think, we have 3x - 1 in module, so either its 7/4 or -7/4, we will have 7/4 at the end because of it, so we may have 2 solutions in this case:

3x - 1 = 7/4

and

3x - 1 = -7/4

So let's see:

3x - 1 = 7/4

3x = 7/4 + 1

3x = 11/4

x = 11/12

3x - 1 = -7/4

3x = -7/4 + 1

3x = -3/4

x = -1/4

So we have two possible answers, x = 11/2 and x = -1/4

You might be interested in
Which equation is equivalent to x2+10x+2=0 ?
Svet_ta [14]
<span> x =(10-√92)/2=5-√ 23 = 0.204 or </span><span><span>x =(10+√92)/2=5+√ 23 = 9.796 </span> </span>
4 0
3 years ago
If the initial figure is 10 and then it is dilated with a scale factor of 2 what's the perimeter of dilated figure?
Gelneren [198K]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Initial figure times scale factor = result

10 times 2 = 20

I hope this helps!

8 0
2 years ago
A rectangular prism and its dimensions are shown in the diagram.
Sergeu [11.5K]

Answer:

148.2

Step-by-step explanation:

LA= PH

P= 8.2+8.2+3.2+3.2=22.8 in

H= 6.5 in

PH= 22.8(6.5)= 148.2 in

8 0
2 years ago
Every week, Judy goes to the supermarket and buys the following: $5$ carrots at $\$1$ each, $3$ bottles of milk at $\$3$ each, $
Flauer [41]

Answer:

She spends $30 in total.

Step-by-step explanation:

Suppose that you buy X units of a given product with a price Y, then the total cost here is X*Y, with this we can solve our problem:

Every week Judy buys:

5 carrots, at $1 each, so she spends 5*$1 = $5 in carrots.

3 bottles of milk at $3, so she spends 3*$3 = $9 in milk bottles.

2 pineapples at $4 each (but the pineapples are at half price, so this week the pineapples cost $4/2 = $2), so she spends 2*$2 = $4 in pineapples.

2 bags of flour at $5 each, so she spends 2*$5 = $10 in flour.

1 giant container of ice cream, she spends $7 on it.

So the total money that she speends is:

$5 + $9 + $4 + $10 + $7 = $35

And she has a coupon for $5 in any order equal to or larger than $25, his order is larger than $25, so she can use the coupon.

So she will spend a total of $35 - $5 = $30

She spends $30 in total.

3 0
3 years ago
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
grandymaker [24]

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Rounding 845,001 to the nearest thousand
    11·2 answers
  • What is the solution to the system of equations
    6·1 answer
  • Describe the blood system in a two paragraph essay.
    15·1 answer
  • Ernest and Gene have been saving coins every day for a sunny day in Arizona. Ernest has 8 more half dollars than Gene and no qua
    9·1 answer
  • 1). If the discriminant of a quadratic equation is 28 describe the roots
    14·2 answers
  • on halloween kaleb scored 34 pieces of gummi candy. he got 8 times as much sugar candy and 4 times as much chocolate candy. how
    6·1 answer
  • Determine whether or not the given differential equation is separable, that is, whether it can be expressed in the form p(y) dy
    12·1 answer
  • I need help no one helps me :(((((((
    9·2 answers
  • In Isaac's closet, the ratio of short-sleeve to long-sleeve shirts is 5:2.
    10·2 answers
  • What is a number that is 450 rounded to the nearest 10th
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!