1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
6

Jared wants to purchase his favorite barbeque sauce. The barbeque sauce comes in two different size bottles. The 32 ounce bottle

is on sale for $4.59. The 18 ounce bottle is priced at $3.06. Jared has a coupon for 60 cents off if you buy two 18 ounce bottles. Determine if Jared gets the better buy when he buys one 32 ounce bottle or when he buys two 18 ounce bottles. a. Jared will get the same deal on either purchase. b. Jared will get the better deal buying one 32 ounce bottle. c. Jared will get the better deal buying two 18 ounce bottles. d. Jared doesn’t need the coupon, he will get the best deal on one 18 ounce bottle.
Mathematics
1 answer:
allsm [11]3 years ago
5 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A rectangle has an area of 18 cm², with a perimeter of 18 cm. Find the length and breadth
pashok25 [27]

Answer:

suppose length is x

breadth is y

now,

      x.y=18

      2(x+y)= 18

x= 3

y=6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Quick Quick! 1 minute only please! with answer and solution! NOTE: NO DIAGRAM!
Vedmedyk [2.9K]

Let's say Alice is 4 feet tall and Bob is 6 feet tall.  The ratio of their heights is the required Alice:Bob = 2:3.  That means Bob is 3/2 = 1.5 times taller than Alice.

6 0
2 years ago
Use point-slope form to write the equation of a line that passes through the point
blagie [28]

Answer:

y - 8 = -2(x - 9)

Step-by-step explanation:

Given the slope, m = -2, and the point, (9, 8):

Let (x₁, y₁) = (9, 8)

slope (<em>m </em>) = -2

We can substitute these values into the following <u>point-slope form</u>:

y - y₁ = m(x - x₁)

y - 8 = -2(x - 9)  ⇒ This is the point-slope form.

4 0
2 years ago
Donata bought 3 Apples and 5 Pomegranites at the local supermarket for a total of $16.50 Meaghan bought 6 Apples and 11 Pomegran
Sati [7]

Answer: the cost of one apple is $1

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one apple.

Let y represent the cost of one Pomegranate.

Donata bought 3 Apples and 5 Pomegranates at the local supermarket for a total of $16.50. This means that

3x + 5y = 16.5 - - - - - - - - - - - - -1

Meaghan bought 6 Apples and 11 Pomegranates at the same store for a total of $35.70. This means that

6x + 11y = 35.7- - - - - - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 2 and equation 2 by 1, it becomes

6x + 10y = 33

6x + 11y = 35.7

Subtracting, it becomes

- y = - 2.7

y = 2.7

Substituting y = 2.7 into equation 1, it becomes

3x + 5 × 2.7 = 16.5

3x + 13.5 = 16.5

3x = 16.5 - 13.5 = 3

x = 3/3 = 1

7 0
2 years ago
Ok guys i have only 1 hr to get this. Determine the y-intercept for the equation 3x + 2y = 12. HELP
sukhopar [10]

Answer:

x= -2/3 y+4

Step-by-step explanation:

Let's solve for x.

3x+2y=12

Step 1: Add -2y to both sides.

3x+2y+−2y=12+−2y

3x=−2y+12

Step 2: Divide both sides by 3.

3x

3

=

−2y+12

3

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Lori makes 64,000 each year as an accountant. at christmas she was given a 12% bonus
    8·2 answers
  • A bag of snack mix weighs 12 ounces. A serving size is 3/4
    5·1 answer
  • What is the slope of y=1/5x - 4?
    12·2 answers
  • Sin ( 90 + theta ) = cos theta <br><br> prove^
    13·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • Solve photo question, please. :)
    11·1 answer
  • Alyssa is 10 and her grandma is 71. Alyssa created a family tree in 2001, in what year was grandma born
    14·1 answer
  • The net below depicts a triangular prism. What is the total surface area of the prism?
    9·2 answers
  • EC<br> What is the Arabic numeral for this Roman numeral?<br> VII<br> 07<br> 09<br> 08<br> STUR
    12·2 answers
  • Pls help<br><br> evaluate the expression when x=5: <br><br> 3x-5
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!