C. Inflation
If you require clarification on why, feel free to comment!
I'm not a mathematician but I'm going to go out on a limb here and say 44%!
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
Operating profit using absorption costing will be higher by $3,600 than operating income if using variable costing.
Explanation:
<em>The difference between profit under variable costing and under absorption costing is simply the value of the change in inventory.
</em>
<em>Usually, a decrease in inventory would cause profit under absorption costing to be lower . This is so because cost of goods sold would become higher leading to a lower profit
. And vice versa</em>
<em>Difference in profit = POAR × change inventory
</em>
Predetermined Overhead absorption rate(POAR)
= Estimated overhead/ estimated production unit
= $24,000/2,000 units = $12 per unit
Change in inventory = 1500 - 1200= 300 units
Difference in profit = 300 × $12 per unit = $3,600
Operating profit using absorption costing will be higher by $3,600 than operating income if using variable costing.
<span>Goal = accumulate $700 in savings
</span><span>Saving = $30 a month
</span><span>
To solve:
Take the goal savings amount of $700 and divide the amount that is going into the savings monthly, $30 by it.
</span><span>$700/$30 = 23.33 months
</span><span>If sticking to a full month goal, it would take 24 months for the savings to be at $700.
</span>