1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
3 years ago
15

What is the unit rate of $420 for 15 tickets!

Mathematics
2 answers:
kodGreya [7K]3 years ago
4 0

Answer:

$420/15 = 28/1


Step-by-step explanation:

$420/15 = 28/1

You divide 420 by 15 which gives you 28, and you divide 15 by 15 which gives you one.

I think it's right but it could be wrong tho.


gayaneshka [121]3 years ago
3 0
I could be wrong but I got 28. I devided 420 by 15
You might be interested in
A car salesman receives a base weekly salary of $150 plus a commission of $325 per car sold. What is the equation that models th
Temka [501]

Given :

Weekly salary , S = $150.

Commission per car , C = $325.

To Find :

The the equation that models the weekly salary of a car salesman.

Solution :

We know it is a quadratic equation :

Let , the equation is , y = mx + c

Here, x is number of car sold in a week.

For  x = 0 ( He will not get commission)

So , Salary is $150 = c .

For x = 1

Salary is $( 150 + 325 ) = $475 = m(1) + c

Therefore , m = $325 and c = $150.

Required linear equation is y = 325x + 150.

Hence, this is the required solution.

5 0
3 years ago
Questions 1&2 I need help with who can help me
gayaneshka [121]
What do you need help with? it helps us to know the question!
7 0
3 years ago
I Need the answer for these 3
11111nata11111 [884]

Here you go enjoy

Have a good rest of your night

5 0
2 years ago
Find the value of x. ladidada i need 20 characters
Nonamiya [84]
X = 3

20 characterssssssssssss
5 0
4 years ago
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for crackers?
Rom4ik [11]
He payed 0.72 
First you take 2.88, then you multiply it by 1/4 or a simpler way would be to divide 2.88 by 4. The answer is $0.72
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me with this
    10·1 answer
  • Which graph represents the solution set of the system of inequalities?
    5·2 answers
  • Nick borrows $2,700 from the bank at 7% simple interest for 2 years. How much will he owe the bank after 2 years
    8·1 answer
  • 12.1.33 Question Help Suppose that 62​% of families living in a certain country own an HDTV and 16​% own a computer. The Additio
    6·1 answer
  • Rewrite the following sentence in the passive voice:The legal advisor warned the man not to use certain emojis in responding to
    8·1 answer
  • How many mins are in 4 and a half hours.
    9·1 answer
  • Pls help i don’t understand chemistry <br><br><br> Also do a step by step thing so I understand it
    13·1 answer
  • This section is read-only.
    10·1 answer
  • In a week, 16 hens laid 64 eggs. what is the unit rate for eggs per hen?
    8·1 answer
  • Need help asap!! i am being timed!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!