1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
6

Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?>{

Mathematics
1 answer:
fredd [130]3 years ago
5 0

Answer:

C) 1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
Elodia [21]

Answer:

it's ¢.34

Step-by-step explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

3 0
3 years ago
A crew of highway workers paved 1/5 mile in 1/8 hour. If they work at the same rate, how much will they
Elan Coil [88]

Answer:

The easiest approach is to realise that one hour is 3 times longer than 20 minutes. The longer the time, the more they will pave.

215 of a mile, in 20 minutes, how much in 60 minutes?#

They will pave 3 times more.

215×31=615 of a mile

615=25 of a mile

You could also use the 'unitary method' where you find out how much they pave in ONE minute (divide by 20) and them multiply by 60 to find how much in one hour.

Look at what happens:

215÷20×60

=215×120×603

=215×3 ← exactly the same maths.

=25

6 0
3 years ago
Choose all the answers that apply. Todd drops three balls made of different materials to see how high they will bounce. He drops
iragen [17]

The independent variable is the type of material the balls are made from


6 0
2 years ago
The data set below shows the number of players on each softball team in a tournament:
stich3 [128]
An outlier number is the number that's completely different from the rest.
For example;
1, 15, 17, 16, 14.
"1" is the outlier.

Our list of numbers range (on average) from 7-12.

Let's look at our answer choices.

A.) There is one outlier that indicates an unusually large number of players on that team.

This is true, as we have 21, the one and only outlier in our list.

Your answer is A.)

I hope this helps!
7 0
2 years ago
Nick bought t candies and divided them equally between his y friends and me. Each of us got 7 candies.
inysia [295]
<h2>Hello!</h2><h2>Let me help you.</h2>

As I understand, you need to write an equation that relates t \ and \ y. This problem will be solved using equations. The problem states:

<em>Nick bought t candies and divided them equally between his y friends and me. Each of us got 7 candies.</em>

<em />

From this statement, we know that:

t: Number of candies Nick bought.

y: Number of friends.

Since I am included in this problem, the number of people involved here can be expressed as:

y+1

Since each of us got 7 candies, then it is true that:

\frac{t}{y+1}=7 \\ \\ t=7(y+1)

<em>So t (number of candies) is a function of y(number of friends).</em>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Ordered pairs of y=4x+7
    5·1 answer
  • Add the following conceptually and using the standard algorithm 57+58
    13·1 answer
  • Show the working out
    9·1 answer
  • Find the solution to the system of equations.y=2x+3 and y=-3x+3
    5·1 answer
  • Just 6, 8, and 10 plz<br> thx
    5·1 answer
  • What is length of segment QR? (Show all work)
    14·1 answer
  • Find the midpoint of the segment formed by the points D(8, 6) and E(4, 10).
    6·1 answer
  • Evaluate the function. y = 2x - 2; x = 18
    12·2 answers
  • The value of 8 is between which two integers?<br> 2 and 3<br> 3 and 4<br> 07 and 9<br> 49 and 81
    5·1 answer
  • Why is this system no solution?<br> 2y = 7 x -3<br> y = -2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!