1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
10

Point C divides AB into two segments with lengths that form which ratio?

Mathematics
1 answer:
erica [24]3 years ago
4 0

Answer:2:3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the difference in minutes of median
REY [17]

<h2>Answer:</h2>

The answer is 25 minutes

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

As we see the median time given in minutes before the installation was 53 minutes and after the installation it became 28 so by taking the difference which is 53 - 28 gives us 25 minutes.

8 0
3 years ago
Can you form a right triangle with the three lengths given? Why or why not? 4mi, 5mi, 6mi
Vladimir [108]
A right triangle must satisfy this equation: a^2 + b^2 = c^2 

a= shortest length
b=medium length
c=the longest length

a triangle with sides 4,5,6 will satisfy not this equation because:
4^2 + 5^2 ≠ 6^2 
16+25 = 41

41 ≠ 36

so the answer is C.

Hope this helps.

-Jabba

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brian completed 34 free throws and missed 16.
Molodets [167]
It is 46 if you divide 34 by 16 you get 2.125 then divide 100 by 2.125 and you get 47.05 the 0 means go down if you are rounding which brings it to 46

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is (y-10)(4y+2)?
AleksandrR [38]

Answer:

4y²−38y−20

Step-by-step explanation:

(y−10)(4y+2)

=(y+−10)(4y+2)

=(y)(4y)+(y)(2)+(−10)(4y)+(−10)(2)

=4y²+2y−40y−20

=4y²−38y−20

please mark me brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
When x is 2, y is 4, p is 0.5, and m is 2. If x varies directly with the product of p and m and inversely with y, which equation
galben [10]
Can you elaborate please? What does p and m mean?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the least 10-digit whole number? write the number in word form and in standard form
    13·2 answers
  • 4/7+1/7 in simplest form
    9·1 answer
  • I have no idea on how to do this using calculus. I know how to do it on a calculator but my teacher wants some sort of actual wo
    7·1 answer
  • Enter the cost in the box tickets
    6·1 answer
  • Write each expression in exponential form 2 x 2 x 2 x 2 =
    7·2 answers
  • Carpet costs $21.95 per square yard and the padding to put under it costs $2.55 per square yard. Felix plans to install padding
    8·2 answers
  • A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Determine the vertex of y=4(x-25)2+ 91
    10·1 answer
  • Help please i need it
    6·1 answer
  • 6 Using data from 1988 for houses sold in Andover, Massachusetts, from Kiel and McClain (1995),
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!