1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
2 years ago
7

The sum of 2a and 3b

Mathematics
1 answer:
slava [35]2 years ago
7 0
The sum of 2a and 3b:

2a + 3b
You might be interested in
Please i need help this is for tomorow
Anuta_ua [19.1K]
The slope is 100/1 and represents how much the price go up per unit manufactured.
The y-intercept represents the starting cost without any manufactures.

Please give me Brainliest Answer


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that sec0=-37/12 what is the value of cot0, for Pi/2<0
inysia [295]

Answer:

Step-by-step explanation:

12/35

3 0
2 years ago
What are the following numbers writen as powers? 243
puteri [66]

Answer:

243=3^5

Step-by-step explanation:

We have to write 243 as a power of some number.

So, if we factorize 243 we get,

243 = 3 × 3 × 3 × 3 × 3

Therefore, we can write 243 as a power of 3.

No other number can be written in powers of 243 because it do not contain any other factor than 3.

Hence, 243 can be written as :

243=3^5

6 0
3 years ago
Simplify the expression .
katovenus [111]

10xy^2(3x^3-5x)-2x^2y(6y^3+3y)=\\\\=30x^4y^2-50x^2y^2-12x^3y^4-6x^2y^2=\\\\=\boxed{30x^4y^2-12x^3y^4-56x^2y^2}

3 0
2 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • the back of a moving truck is 4 feet above the ground. A ramp extending from the back of the truck meets the ground 10 feet from
    5·1 answer
  • margaret is certain that every time she parks in the garage it costs her at least $1.90. if the garage charges 40 cents plus 30
    7·1 answer
  • 3. For the function f(x) = -4x – 3, which of the following is f(-2)?
    8·1 answer
  • 103-39= how do you borrow from zero?
    6·1 answer
  • Please can someone help!
    6·1 answer
  • What is the next term of the geometric sequence?<br> -16/5 ,8, -20,
    12·2 answers
  • An aquarium measures 61 cm long, 30.5 cm wide, and 30.5 cm high. If the tank is only filled to 80% capacity with water, how much
    11·1 answer
  • What does 9a-2=12+2a​
    13·1 answer
  • Mr. Johnson currently has a square garden. He wants to redesign his garden and make it into a rectangle with a length that is 5
    9·1 answer
  • My dad began paying me an allowance when i was in eighth grade. what is the indirect object?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!