Answer:
(x - 4)(x - 2)
x = 4
x = 2
Step-by-step explanation:
x² - 6x + 8
= (x - 4)(x - 2)
x - 4
x = 4
x - 2
x = 2
No because the square root of 128 is 11.3 which it not a whole number or in other words doesnt come out evenly
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>