1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
13

Inez earns $160 per month by babysitting. She saves 25% of her monthly salary. If her salary increases by 10%, how much will she

now save each month?
Mathematics
1 answer:
Olin [163]3 years ago
7 0
10 x=16
100 160
160+0.1(160)=176
25 x=44
100 176
0.25(176)=44/month
You might be interested in
Please please answer please
arsen [322]

Answer:

C. 180 degrees

Step-by-step explanation:

The sum of a triangle's interior angles is equal to 180

7 0
2 years ago
Use the quadratic formula to solve the equation. If necessary, round to the nearest hundredth.
Keith_Richards [23]

Answer:

8.0 seconds to the nearest tenth,

Step-by-step explanation:

h=-16t^2 +vt + c.

-16t^2 + 116t + 101 = 0

t =  [ -116 + /- √(116^2 - 4*-16*101) ] / (-32)

t = (-116 +/- √19920) / (-32)

t = -0.79, 8.036  (we ignore the negative root)

The time in flight = 8.036 seconds.

4 0
3 years ago
George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the t
Stella [2.4K]

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

5 0
1 year ago
Would you need to use the chain rule to find the derivative of this function?
Nutka1998 [239]

Answer:

TRUE. We need to use the chain rule to find the derivative of the given function.

Step-by-step explanation:

Chain rule to find the derivative,

We have to find the derivative of F(x)

If F(x) = f[g(x)]

Then F'(x) = f'[g(x)].g'(x)

Given function is,

y = \sqrt{2x+3}

Here g(x) = (2x + 3)

and f[g(x)] = \sqrt{2x+3}

\frac{dy}{dx}=\frac{d}{dx}(\sqrt{2x+3}).\frac{d}{dx} (2x+3)

y' = \frac{1}{2}(2x+3)^{(1-\frac{1}{2})}.(2)

   = (2x+3)^{-\frac{1}{2}}

y' = \frac{1}{\sqrt{2x+3}}

Therefore, it's true that we need to use the chain rule to find the derivative of the given function.

8 0
3 years ago
HELP PLEASE! if a||b what is the value of x?
Norma-Jean [14]

Answer: x=30 (Sorry for wasting your time if the answer is wrong)


Step-by-step explanation:

I did it the lazy way

80-20=60

60÷2=30

(If this is completely wrong then again, sorry)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • You need a loan of $135,000 to buy a home. Calculate your monthly payment and total closing costs for each choice below. Briefly
    9·1 answer
  • I’m not tryna fail lolll help
    13·1 answer
  • Someone help quick!!!
    9·2 answers
  • Okay guys i need help on this please please pleaseeee help!! <3
    15·1 answer
  • The ratio of 6th graders to 7th graders in a class of 35 students is 3:4. How many more 7th graders than 6th graders are in the
    10·1 answer
  • What is the distance between the points 4 and -5 on a number line?
    5·1 answer
  • A) Expand and simplify.<br> 7(x - 2) - 2(x - 1)<br> b) Factorise fully.<br> 8x2<br> + 6x
    12·1 answer
  • How do I factor trinomials of a form ax^2+bx+c when a=1 <br><br> In one paragraph
    12·1 answer
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
  • 1. Taking your eyes off the road for ____ seconds at 60 miles per hour means you have traveled blindly for half the length of a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!