1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kipish [7]
3 years ago
9

1. Find the value of x in the diagram below. a) 8 b) 10 c) 12 d) 16

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
7 0

Answer:19.3

Step-by-step explanation:

96+28=124

6x+8=124

124-8=116

6x=116

116/6

x=19.3

You might be interested in
Diane needs 165 pieces of candy to hand out to guests at a party she is hosting. Each bag of candy contains 20 pieces. She has 2
Debora [2.8K]
20x + 25 = 165

x represents the number of bags. You can solve the equation to make sure the answer is 7.

20x + 25 = 165

Subtract 25 from both sides.

20x = 140

Divide 20 off of both sides.

x = 7
5 0
3 years ago
Diego buys 4.25 pounds of mushrooms. Each pound costs $2.99. Which expression gives the best estimate of the cost of the mushroo
Vadim26 [7]

Answer:

(4)($3)

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Quantity of mushroom bought = 4.25pounds

Cost of each mushroom  = $2.99

Unknown:

Best estimate for the cost of the mushroom = ?

Solution:

The cost of the mushroom is:

 Total cost = quantity of mushroom bought x cost of each mushroom

  Total cost  = 4.25 x 2.99

    You can round 4.25 to 4 and 2.99 to 3

                  Or  4 x 3 = $12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the table<br> 28 to 4<br> __ to 3<br> 70 to __
Elza [17]

Answer:

21 to 3

70 to 10

Step-by-step explanation:

28÷7 = 4

21÷7 = 3

70÷7 = 10

8 0
3 years ago
Ryan made a $3ooo down paymen tona car.The total coast of the car was $7500.he made 36 equal monthly payment to pay the car in f
zhenek [66]

Ryan payed $125 per month. Steps below.

7,500 - 3,000 = 4,500

4,500 / 36 = 125.

4 0
3 years ago
URGENT!! GIVING BRAINLIEST, 30 POINTS
Yakvenalex [24]

Answer:

No her calculations do not make sense because the area of the smaller walls together is 234 and not 244 the total square feet of the windows and doors are also wrong. She should also subtract the doors and windows from the total so she doesn't over spend on paint. Her answer is correct just the way of finding it is wrong.

Step-by-step explanation:

Walls total sqft: (2(13ft)(9ft))+(2(16ft)(9ft))=234ft²+288ft²=522ft²

Doors+Windows total sqft: ((2(20ft)+(2(15ft))=60ft²+30ft²=90ft²

Total amount of paint needed: 522ft²-90ft²=432ft²

Amount of gallons needed remains the same

Hopefully this makes sense.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help i need this answer quick for a test
    9·1 answer
  • Find the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the given point y = -3x + 5 (1,5)
    13·1 answer
  • This table shows the amount of mix of each ingredient to make fruit punch:
    12·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • Evaluate (if possible) the sine, cosine, and tangent of the real number. (If not possible, enter IMPOSSIBLE.)
    5·1 answer
  • PLZ HELP! Explain answer
    7·2 answers
  • What is the domain of the function represented by this graph?
    7·1 answer
  • Laura has a toy robot collection 4/7 of her robots makes noise how many of lauras robots make noise?
    6·1 answer
  • 9 cm<br> 7 cm<br> 7 cm 9cm<br> 9 cm
    10·1 answer
  • I need help please and thank you and show work
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!