1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
9

Kimmy pays $120 to rent a room for her family get-together. To feed the family, she has to pay $9.25 per person. How much will K

immy spend if 16 members attend the get-together ?
Mathematics
1 answer:
Finger [1]3 years ago
4 0
Kimmy would pay $148 to feed 16 people.

9.25 x 16 = 148

all together she would pay $268

148 + 120
You might be interested in
A lawyer has found 60 investors for a limited partnership to purchase an inner-city apartment building, with each contributing e
Mars2501 [29]

Answer:

1.  The lawyer has 34 investors that contribute with $3,000 and has 26 investors that contribute with $6,000.

2. The jar has 26 nickels and 44 dimes that worth $5.70.

3. The concession stand has sold 1600 sodas and 1400 hotdogs

Step-by-step explanation:

For all the problems we are going to follow the same process that will consist on 1. Define the variables. 2. Formulate the system of two linear equations 3. Solve by the elimination method 4. Give the answer.

  • First problem.

- Variables:

x = number of investors that contribute with $3,000

y = number of investors that contribute with $6,000

- System of equations.

First equation will be the result of adding the number of investors that will give us a total of 60 investors then:

x + y = 60

Second equation is the result of multypling the number of investors by its invest and adding between them to get the $258,000 they have raised:

3,000x + 6,000y = 258,000

The system will be:

x + y = 60

3,000x + 6,000y = 258,000

- Solve by the elimination method.

To cancel x we are going to multiply by -3000 in both sides of the first equation and we will leave the second equation the same but in the first row to make easier the calculations then:

3,000x + 6,000y = 258,000

(x + y ) (-3,000) = 60 (-3,000) <em>   solve the multiplications </em>

3,000x + 6,000y = 258,000

<u>-3,000x - 3,000y = -180,000 </u><em>   solve the operations</em>

0 + 3,000y = 78,000     <em>clear y</em>

y = \frac{78,000}{3,000}    <em>solve the division</em>

y = 26

For calculate x, replace the y value in the first equation and solve it

x + 26 = 60

x = 60 - 26

x = 34

- Answer

The lawyer has 34 investors that contribute with $3,000 and has 26 investors that contribute with $6,000.

  • Second problem

- Variables:

x = number of nickels

y = number of dimes

- System of equations.

First equation will be the result of adding the number of nickels and dimes that will give us a total of 70 coins in the jar then:

x + y = 70

Second equation is the result of multypling the number of coins by its value and adding between them to get the $5.70 that the jar worth:

0.05x + 0.1 y = 5.70

The system will be:

x + y = 70

0.05x + 0.1 y = 5.70

- Solve by the elimination method.

To cancel x we are going to multiply by -0.05 in both sides of the first equation and we will leave the second equation the same but in the first row to make easier the calculations then:

0.05x + 0.1 y = 5.70

(x + y ) (-0.05) = 70 (-0.05) <em>   solve the multiplications </em>

0.05x + 0.1 y = 5.70

<u>-0.05x - 0.05y = -3.50 </u><em>   solve the operations</em>

0 + 0.05y = 2.20     <em>clear y</em>

y = \frac{2.20}{0.05}    <em>solve the division</em>

y = 44

For calculate x, replace the y value in the first equation and solve it

x + 44 = 70

x = 70 - 44

x = 26

- Answer

The jar has 26 nickels and 44 dimes that worth $5.70.

  • Third problem.

- Variables:

x = number of sodas sold by $2

y =  number of hotdogs sold by $3

- System of equations.

First equation will be the result of adding the number of sodas and hotdogs that is of 3000 then:

x + y = 3000

Second equation is the result of multypling the number of sodas and hotdogs by its price and adding between them to get the $7400 of the receipts:

2x + 3y = 7400

The system will be:

x + y = 3000

2x + 3y = 7400

- Solve by the elimination method.

To cancel x we are going to multiply by -2 in both sides of the first equation and we will leave the second equation the same but in the first row to make easier the calculations then:

2x + 3y = 7400

(x + y ) (-2) = 3000 (-2) <em>   solve the multiplications </em>

2x + 3y = 7400

<u>-2x - 2y = -6000 </u><em>   solve the operations</em>

0 + 1y = 1400     <em>clear y</em>

y = \frac{1400}{1}    <em>solve the division</em>

y = 1400

For calculate x, replace the y value in the first equation and solve it

x + 1400 = 3000

x = 3000 - 1400

x = 1600

- Answer

The concession stand has sold 1600 sodas and 1400 hotdogs

6 0
2 years ago
When dividing a decimal by 10³, how is the decimal point moved?
shtirl [24]

Answer:

3 digits to the left side

Step-by-step explanation:

The decimal point will move 3 digits to the left side when dividing a decimal by 10³.

8 0
2 years ago
I have no idea help please
Sliva [168]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have two cubes that you filled with water to make ice cubes. The first cube has a side length of 3 units. The second cube ha
Virty [35]
V = 3^3 = 5^3
Volume of each cube is side^3. To find the volume of both cubes just add the two volumes together.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
*16. A family rents a van for $20 per day plus $120 deposit. They paid a total
andrew-mc [135]
I think it’s 12, if you take $360 and subtract the $120 deposit you get 240 and i divided that by 20 to get 12.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the steps for Discount
    15·1 answer
  • A spinner has three sections. The table shows the results of spinning the arrow on the spinner 80 times. What is the experimenta
    14·1 answer
  • Need help with this please
    6·1 answer
  • The vertex of a parabola is in the first quadrant of a coordinate grid. A line with a negative slope passes through the origin.
    8·2 answers
  • Find the median of the following numbers. 14, 17, 21, 28, 40. ​
    5·2 answers
  • Solving Exponential and Logarithmic Equation In exercise,solve for x or t.See example 5 and 6.
    12·1 answer
  • A trade magazine routinely checks the​ drive-through service times of​ fast-food restaurants. Upper AA 9595​% confidence interva
    8·1 answer
  • Nicole has $9 to spend on cards she finds friends with the same amount of money to split the cost of a set one set cost $27 each
    6·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Help with both please
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!