1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
3 years ago
10

Find the rules for these sequence ​

Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]3 years ago
5 0

Answer:

start with -29, multiply each term by 4

start with 60, multiply each term by 0.1

start with 97 and multiply each term by 0.5

3.03 cells

Step-by-step explanation:

1. The first sequence begins with -29. -116 ÷ -29 = 4, -464 ÷ -116 = 4, etc. Each value is multiplied by 4 to get the next value.

2. The second sequence begins with 60. 6 ÷ 60 = 0.1, 0.6 ÷ 6 = 0.1, etc. Each value is multiplied by 0.1 to get the next value.

3. The colony starts with 97 cells. Splitting into two is the same as multiplying by 0.5.

4. Multiply 97 by 0.5, 5 times for 5 minutes.

97 · 0.5 · 0.5 · 0.5 · 0.5 · 0.5 = 3.03

You might be interested in
9. The total length of the Trans-Canada Highway is 7870 km. About 6% of
nadezda [96]

Answer:

472.2 km

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
A boat can travel 315 miles on 63 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go 5 miles?
Oksi-84 [34.3K]

\begin{array}{ccll} miles&\stackrel{gasoline}{gallons}\\ \cline{1-2} 315 & 63\\ 5& x \end{array} \implies \cfrac{315}{5}~~=~~\cfrac{63}{x} \\\\\\ 63=\cfrac{63}{x}\implies 63x=63\implies x=\cfrac{63}{63}\implies x=1

3 0
1 year ago
What are the zeros of this function?
forsale [732]

Answer:

A. X = 0 and x = 6

Step-by-step explanation:

The zeros of the function are where the graph crosses the x axis

It crosses at 0 and 6

x=0 and x = 6

4 0
3 years ago
What is the solution to the system of equation
maksim [4K]

Answer:

D. (2 , 1)

Step-by-step explanation:

STEP 1: Replace all occurrences of y with -3x+7 in each equation.

-x+14=12\\y=-3x+7

STEP 2: Solve for x in the first equation.

x=2\\y=-3x+7

STEP 3: Replace all occurrences of x with 2 in each equation.

y=1\\x=2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • An exponent is also called___.
    7·1 answer
  • What times 5 equals 4
    7·2 answers
  • HELP (SEE IMAGE) what triangle must be a right triangle and why???
    13·2 answers
  • Which will not result in a value of zero?
    12·2 answers
  • A standard deck of 52 playing cards contains 13 cards in each of four suits: diamonds, hearts, clubs, and spades. Two cards are
    14·1 answer
  • Which number line shows the solutions to x<5?
    7·1 answer
  • Please give me the answer
    13·2 answers
  • Problem<br> 3 erasers cost $4.41<br> Which equation would help determine the cost of 4 erasers?
    9·2 answers
  • Is flipping a pancake rigid motion
    7·1 answer
  • Which of the following notes is G?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!