1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
3 years ago
13

Sam has a small paper delivery business. His parents require him to save $1 for every $5 he earns. If he made $200 this month ho

w much will he need to save?
Mathematics
1 answer:
olchik [2.2K]3 years ago
4 0

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

$1 for $5

$? for $200

= 200*1/5

You might be interested in
At maximum speed, an airplane tracked 1720 miles against the wind in 5 hours. Flying with the wind, the plane can travel the sam
nataly862011 [7]
Recall your d = rt, distance = rate * time.

as the plane goes against the wind, the plane is not really flying at "x" mph, but is really going slower, at " x - y ", because the wind is subtracting speed from it.

likewise, when the plane is going with the wind, is not really going at "x" mph, but at " x + y ", is going faster due to the wind, thus

\bf \begin{array}{lccclll}
&\stackrel{miles}{distance}&\stackrel{mph}{rate}&\stackrel{hours}{time}\\
&------&------&------\\
\textit{against the wind}&1720&x-y&5\\
\textit{with the wind}&1720&x+y&4
\end{array}
\\\\\\
\begin{cases}
1720=(x-y)5\implies \frac{1720}{5}=x-y\\\\
344=x-y\implies \boxed{y}=x-344\\
---------------\\
1720=(x+y)4\implies \frac{1720}{4}=x+y\\\\
430=x+y\implies 430=x+\left( \boxed{x-344} \right)
\end{cases}
\\\\\\
430=2x-344\implies 774=2x\implies \cfrac{774}{2}=x\implies 387=x
6 0
2 years ago
Choose Yes or No to tell if the number 3.23 will make each equation true.
Free_Kalibri [48]

Answer:

yes

no

yes

no

Step-by-step explanation:

i think its right

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy? Show your work and explain your reasoning.
Vinvika [58]

Answer:

5.03

Step-by-step explanation:

Because

6 0
2 years ago
6.8 . 10^4 standard form
Yuri [45]
The answer would be 68000 you can find it easily by moving the decimal to the right if the exponent is positive if its negative move it to the left. 
6 0
3 years ago
Help. Solving Multi Step Ratio Problems!
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

Part 1) 30\ coupons

Part 2) 12\ sandwiches

Part 3) 60\ push-ups

Part 4) 96\ minutes

Part 5) \$95

Part 6) 1\frac{7}{8}\ cups\ of\ pretzel

Step-by-step explanation:

Part 1) we know that

At the Green House of Salad , you get a $1 coupon for every 3 salads you buy

so

Using proportion

Find out the number of salads you could buy to get $10 in coupons

\frac{1}{3}=\frac{10}{x} \\\\x=3(10)\\\\x=30\ coupons

Part 2) we know that

Kim orders catering for $35

She spend $5 on a large order of potato salad and the rest on turkey sandwiches

Each sandwich is $2.50

How many sandwiches does Kim buy?

step 1

Find out how many Kim spent on turkey sandwiches

Subtract $5 from $35

35-5=$30

step 2

Using proportion, find out the number of sandwiches

so

\frac{1}{2.50}=\frac{x}{30}\\\\x=30/2.50\\\\x= 12\ sandwiches

Part 3) we know that

Molly does 10 push-ups at the same time as Liza does  15 push-ups

so

Using proportion

Find out how many push-ups Liza does when Molly does 40 push-ups

\frac{10}{15}=\frac{40}{x}\\\\x=15(40)/10\\\\x=60\ push-ups

Part 4) we know that

A shark swim at a speed of 25 miles per hour

The shark rest after 40 miles

How long in minutes, does the shark swim before resting?

Using proportion

Find out how long in minutes the shark swim 40 miles

Remember that

1\ h=60\ min

\frac{25}{60}\ \frac{miles}{minutes}=\frac{40}{x}\ \frac{miles}{minutes}\\\\x=60(40)/25\\\\x=96\ minutes

Part 5) we know that

For every bar of soap that Aly sells, she earns $5

For every mug that Janet sells, she earns twice as much as Aly

Aly sells 5 bars of soap and Janet sells 7 mugs

How much money did they make altogether?

step 1

Find out the amount earned by Aly

using proportion

\frac{1}{5}=\frac{5}{x}\\\\x=5(5)\\\\x=\$25

step 2

Find out the amount earned by Janet

Remember that

For every mug that Janet sells, she earns twice as much as Aly

so

For every mug that Janet sells, she earns 2($5)=$10

using proportion

\frac{1}{10}=\frac{7}{x}\\\\x=10(7)\\\\x=\$70

step 3

Adds the amount earned by Aly plus the amount earned by Janet

25+70=\$95

Part 6) we know that

Ted is making trail mix for a party

He mixes 1 1/2 cups of nuts, 1/4 cup of rising and 1/4 cup of pretzel

How many cups of pretzel does Ted need to make 15 cups of trail mix?

Adds the quantities

1\frac{1}{2}+\frac{1}{4} +\frac{1}{4}=2\ cups\ of \ trail\ mix

That means

For every 2 cups of trail mix we need 1/4 cup of pretzel

using proportion

Find out how many cups of pretzel does Ted need to make 15 cups of trail mix

\frac{2}{(1/4)}=\frac{15}{x}\\\\x=15(1/4)/2\\\\x=\frac{15}{8}\ cups\ of\ pretzel

Convert to mixed number

\frac{15}{8}=\frac{8}{8}+\frac{7}{8}=1\frac{7}{8}\ cups\ of\ pretzel

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Make a table and a graph of y= 4x - 3.
    5·1 answer
  • Nine times a number decreased by 4 yields four times the number increased by 16
    14·1 answer
  • Answer this question thanks
    11·1 answer
  • What is the answer 27× -3 1/3=
    7·1 answer
  • When the temperature of an object increases, what happens to the kinetic energy of the particles in the object?
    10·2 answers
  • Solve for X. Round to the nearest 10th. Need to use COS, TAN, or SIN
    7·1 answer
  • How do I know the outliner of numbers???​
    6·2 answers
  • Mr. Richards saves $4,639. Then, he uses one fourth of his savings to take flying lessons. How much money does Mr. Richards spen
    14·1 answer
  • A Taxi company charges $2.75 flat rate in addition to $0.85 per mile. Pepe has no more than $10 tospend on a ride. Write an ineq
    8·1 answer
  • You deposit $200 each month into an account earning 3% interest compounded monthly.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!