1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natita [175]
3 years ago
7

I have a hard time with fractions and I need help. 6 2/3 × 5/6=

Mathematics
2 answers:
laila [671]3 years ago
5 0

When you multiply fractions you want to make them a mixed number then multiply the two top numbers together and then the bottom two together. Basically 6 2/3 would become 20/3 x 5/6... then multiply 5 and 20 together and 3 and 6 together to get 100/18... simplify from there.

sertanlavr [38]3 years ago
5 0

The answer is 6 10/18

You might be interested in
pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas.How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas
Marizza181 [45]

Answer:

18 sticks of pepperoni

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem, we have to find out how many pepperoni sticks are needed for just 1 pizza. If it takes 14 sticks to make 28 pizzas, that means it takes only half a stick to make a single pizza.

Now that we have this information, we can multiply 1/2 by 36 to find out how many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas.

\frac{1}{2} * 36\\\\\frac{1}{2} * \frac{36}{1} \\ =\\\frac{36}{2} \\ =\\\frac{18}{1}

Therefore, it takes 18 sticks of pepperoni to make 36 pizzas. I hope this helps! Have a lovely day!! :)

7 0
2 years ago
George has $6.40 in nickels and dimes. If he has
VLD [36.1K]

Answer:

George has 64 nickel and 32 dimes.

Step-by-step explanation:

Normally, we have:

One nickel = 5 cents

One dime = 10 cents

One dollar = 100 cents

Therefore, total number of cents that George has can be calculated as follows:

Total number of cents = $6.40 * 100 = 640 cents

Based on the above, we have:

640 cents = 640 / 5 = 128 nickel

640 cents = 640 / 10 = 64 dimes

Therefore, we have:

128 nickel = 64 dimes

Divide through by 2 in order to share 640 cents equally, we have:

128 nickel / 2 = 64 dimes / 2 => 64 nickel = 32 dimes

Since 64 minus 32 is equal to 32, it therefore implies that George has 64 nickel and 32 dimes.

3 0
2 years ago
49 more than the quotient of an unknown number and 12 is 53. What is the value of the unknown number?
lara [203]
Unknown = x

the quotient of x and 12 is x/12 than 49 more than that is 53,
(x/12)+49=53, now use basic math and solve

-49 from both side,
x/12=4

*12 to both side,
x=48

therefore the unknown number is 48

4 0
3 years ago
Mai received a $70 gift card for a coffee store. She used it in buying coffee that cost $8.48 per pound. After buying the coffee
Yuri [45]
Since she had $35.48 on her card.

Amount spent in buying coffee = $70 - $35.48 = $34.52

Cost of coffee = $8.63 per pound

No of pounds = Amount spent / cost per pound

= 34.52 / 8.63 Use your calculator.

= 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juan bought 12 pounds of dog food for $15.72. What is the price per pound of the dog food?​
Greeley [361]
I believe it is $1.31
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to write in equation in slope intercept form from graph
    8·1 answer
  • Equivalent fractions of 7/8
    8·1 answer
  • The center of the circle is O. Find the measure of angle BDE *
    5·2 answers
  • What’s the measure of
    13·2 answers
  • what digit out of 1, 3,5, and 9 would complete the second factor so that the product will have 2 decimal places for 7.2 x 4.6___
    9·1 answer
  • PLZ SOME ONE HELPS QUICK ILL GIVE 50 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Consider a population of size N = 100 with the three individual mutants with relative growth rate rA = 2, rB = 1.01, and rC = 0.
    9·1 answer
  • Rashid owned n sheep. Eifion had exactly 4 times as many sheep as Rashid. Rashid buys 17 extra sheep. Eifion sells 8 of his shee
    8·1 answer
  • Identify the decimal equlivant that does not have the same characteristic as the other three.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP, WILL GIVE BRAINLIEST
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!