1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
2 years ago
14

The cost of 2 bottles of jam is $5.96. What is the cost of each bottle of jam?

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]2 years ago
4 0
1 bottle is $2.98. Just do $5.96 divide by 2 to get the answer
You might be interested in
Determina si el número 2,340 es divisible por 2,3,5,9,y 10. Explica tu respuesta. ​
Eddi Din [679]
2340 es divisible por estos números. La resonanica wue entran en este número es porque todos son factores de este número.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor: Show all work<br> x^2-6x+9
yKpoI14uk [10]
HI THIS IS VERY HARD CAN U GIVE ME MORE TIME
4 0
3 years ago
Graph the image of square CDEF after a dilation with a scale factor of 2, centered at the
Likurg_2 [28]

Answer:

Image attached

Step-by-step explanation:

Origin looks to be (0, -1), so move each point out by 2

4 0
2 years ago
The perimeter of a rectangle downtown courtyard is 174 feet. The width of the rectangle is twice the length. Find the length and
kirill [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

L = Length

W = Width

W = 2L

   2W + 2L = 174

2(2L) + 2L = 174

            6L = 174

              L = 29 ft

W = 2(29) = 58 ft

5 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP DUE IN 5 MIN PLEASEEEE !!!!!! Which best compares the maximum value of the two functions?
professor190 [17]

Answer:

3 is the correct answer

Step-by-step explanation:

because

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the median for the data set? 978, 988, 994, 905, 964, 971, 928, 910, 984, 994 Express your answer as a decimal to the ne
    7·2 answers
  • What is the answer ti<br> Y-7-x<br> 2x-y=8
    13·1 answer
  • Daniela bought 132 unicorn toys from the store. She then bought 231 minion toys. About how many toys does she have altogether? (
    15·2 answers
  • Find b and c, with showing your work.​​
    6·1 answer
  • I need help no jokes plz
    11·1 answer
  • Whats The Awnser
    15·2 answers
  • A football team won 5% of their football games. If they played 20 games, how many games did they win?
    11·2 answers
  • Write 2.04 × 10 ⁴ as an ordinary number
    9·1 answer
  • OMG HELP RN
    9·1 answer
  • A. 10%<br> B. 21%<br> C.30%<br> D.34%<br> E.49%
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!