1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
3 years ago
14

The cost of 2 bottles of jam is $5.96. What is the cost of each bottle of jam?

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]3 years ago
4 0
1 bottle is $2.98. Just do $5.96 divide by 2 to get the answer
You might be interested in
HELP TIMED! WILL MARK BRAINLIEST Nolan began a savings account three years ago. He invested $100 at a 2% interest rate according
MAVERICK [17]
I believe it’s c.... I’m sorry if it’s wrong
6 0
3 years ago
A teacher weighed 145 lbs in 1986 and weighs 190 lbs in 2007. What is the rate of change in weight? HELP
marishachu [46]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

she gained 45 pounds which is 15/7 of 145

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s 836 written in expanded form
kotegsom [21]
8.36x10^3 ? i think :(. i'm not sureeee
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me! I will give brainly!
Viktor [21]
<h3>Answer:  0.34</h3>

============================================================

Explanation:

A = 0.61 is given to us

Pumpkin B travels 0.28 of a mile further than A does, so,

B = A+0.28 = 0.61+0.28 = 0.89

Pumpkin B travels 0.89 of a mile.

---------------------

Pumpkin C travels 0.06 of a mile more than B does, which means,

C = B + 0.06

C = 0.89 + 0.06

C = 0.95

Pumpkin C travels 0.95 of a mile.

---------------------

The last thing to do is to subtract the values of C and A

C - A = 0.95 - 0.61 = 0.34

Pumpkin C travels 0.34 of a mile further compared to pumpkin A.

---------------------

Side note: if you want to convert from miles to feet, then multiply by 5280.

For instance, 0.61 miles = 0.61*5280 = 3,220.8 feet.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help my teacher went over it but I don't get it
Dahasolnce [82]
Send it to me and I'd be happy to help! :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 13 is to 8 as x + 4 is to x
    10·1 answer
  • Instructions:Select the correct answer.
    10·1 answer
  • The length of a rectangle is the width minus five units.the area of the rectangle is 36 units.what is the width,in units,of the
    7·1 answer
  • Find the exponential regression equation that best fits the data
    13·2 answers
  • If a lb of beef cost $4.25, how much would 1 1/4 lb cost?
    8·2 answers
  • Help needed ASAP will give you BRAINLIEST and 5 stars rate
    13·1 answer
  • Solve the system of equations below algebraically 2x-3y=8 4x+2y= 10
    11·1 answer
  • Which is the coordinate of pointA? A(8,-6) <br>B(-6, 8) <br>C(6,-8) <br>D(-8,-6)​
    10·1 answer
  • X + 5 is a factor of f(x) = x ^ 3 - 2x ^ 2 - 23x + 60 to factor f(x) completely.
    10·1 answer
  • Does the table below show a linear function? Explain.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!