Answer:

Step-by-step explanation:
Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.
Well 12 divided by 3 is 4 so there will be 4 cork squares.
Answer:
E. 55 hours.
Step by step:
Multiple $15x40, equals $600
Subtract $600 from $937.50, equals $337.50
50% more over 40 hours is $22.50
Divide $337.50 by $22.50, equals 15
Add 15 to 40, equals 45
So she worked 55 hours to get paid $937.50
Answer:
9 is the number
Step-by-step explanation:
Let's call this number x
The equation is:
30+2x=48
subtract 30 from both sides and you get
2x=18
divide 2 from both sides and you get
x=9
Therefore, 30+2(9)=48
Answer:
<h2>
64</h2>
Step-by-step explanation:
<h2>
10 x 4=40 3 x 8=24</h2><h2>
40+24=64</h2>