1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Roman55 [17]
4 years ago
6

Solve for x : 2x−3 = 5

Mathematics
2 answers:
neonofarm [45]4 years ago
3 0

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

2x-3=5

Add 3 to both sides

2x=8

divide both sides by 2

x=4

777dan777 [17]4 years ago
3 0

2x - 3 = 5

2x = 5 + 3

2x = 8

x =  8 \2( transposing   known value to one side  to  get  the value of  x)

x = 4(bringing  it to  lowest  term)

You might be interested in
Which diagram represents a correct construction of equilateral triangle ABC, given side AB?
Tju [1.3M]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

It would be A, because EQUAL lateral is all sides are equal

3 0
3 years ago
46= 4x - 6 help me ok
icang [17]

Step-by-step explanation:

a little messy but hope it helps :)) !!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simple math, I’m just dumb founded by this question
koban [17]
OMG I HAD THIS EXACT HOMEWORK LAST YEAR CREEPYYYYY!!!!

A is proportional
B is not
C is proportional I think
6 0
3 years ago
Carl spent $140 in six days. He spent $20 on the first day. He spent the same amount of money during the next five days Write an
grin007 [14]

Answer:

answer: he spent $120

Step-by-step explanation:

20×5=100

100+ the initial $20 spent = $120

8 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
4 years ago
Other questions:
  • How many times does 4 go into 78
    11·2 answers
  • one pound of swordfish costs as much as 1.5 pounds of salmon. Mrs. O pays $39 for 2 pounds of salmon and 3 pounds of swordfish.
    8·2 answers
  • an amusement park has a diameter of 1200 feet and has a circular walking path around the entire park.If you walk around the enti
    12·1 answer
  • I will give brain whoever gives the best answer
    9·1 answer
  • Find the area of the following figure.
    11·1 answer
  • The two way table shows the result of a survey that asked 50 people with pet they like best. Which statements are correct?
    15·1 answer
  • Why can the formula below be used to find the area of a square?<br> 1/2 (d1d2)
    5·1 answer
  • (1.4,1.6);m=3.1 equation of the line in point slope form​
    13·2 answers
  • HELP !! 20 POINTS !! Identify if the relations are functions or not.
    11·1 answer
  • 5. A farmer has 100 m of wire fencing. What area can she enclose if
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!