Answer:
Numbers 3 and 7
Step-by-step explanation:
2163÷3= 721
2163÷6= 360.5
2163÷36= 60.08
2163÷7= 309
The answer is number 3 and 7 since both can be divided by 2163 without having remainders like number 6 and 36
Answer:
4/3 per minute.
Step-by-step explanation:
Multiply both 1/4 and 1/3 to get 1 minute. 1/3x4=4/3
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
First, you add 36 to both sides to get rid of -36. Then, the right side turns to 44 when add 8 and 36 together. Finally, your final answer is x<44
Answer:
Step-by-step explanation:
butt