I set it in a big problem. Since you know that all the angles of a triable add up to 180,
m<a + m<b + m<c = 180, plug in equations/values
(36) + (3x+12) + (3x+18) = 180, subtract 36
3x+12 + 3x+18 = 144, combine like terms,
6x+30 = 144, subtract 30,
6x=114, divide by 6,
x=19. Plug in X to the equations for m<b and m<c
Answer:
I dont know ans to this q
me too pls follow
There will be 3 / 2/2=1+3=4 answer is 4
There was an error in as effective as.
<h3>What are Pronouns?</h3>
When your reader or listener already understands the nouns you're referring to, you can replace them with pronouns. As an illustration, you may say, "I have a dog. He is white and brown. You just mentioned your dog in the first phrase, so there's no need to explicitly state that you're describing him in the second. However, saying "brown and white" after "I have a dog" is grammatically incorrect; instead, you need the pronoun "he's" to make the phrase "brown and white" into a complete sentence. A pronoun's functions go well beyond simply converting phrases into sentences. They set the scene, clarify the meaning of your sentences, and influence how we view people and objects.
To learn more about Pronouns, Visit:
brainly.com/question/16548443
#SPJ4
Answer:
d.
Brand C, Brand A, Brand B
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we divide the price by the number of pounds.
Brand A: $1.48 for 2.5 pounds
Unit price of:

Brand B: $1.30 for 907.18 grams; 1 pound is approximately 453.59 grams
907.18/453.59 = 2 pounds
Unit price of:
Brand C: $1.55 for 50 ounces; 1 pound is equal to 16 ounces
50/16 = 3.125 pounds
Unit price of:

From lowest to highest unit price:
C, A and B, so option d.