1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
2 years ago
9

the diagram shows a reactangle PQRS. Given MS=NP=xcm and the area of triangle MNQ is 38cm². Calculate the possible values of x​

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]2 years ago
4 0

Answer:

Where is x in the diagram shown.

You might be interested in
If 75% is £45 what is the full cost?
dimulka [17.4K]
ANSWER: 60

75/100 = 3/4

45 divided by 3 is 15
15 multiplied by 4 is 50 (=4/4 = 100%)
6 0
3 years ago
88 students for 4 classes?
xenn [34]
22 students in each class. (88 divided by 4=22)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Algebraic expression for 12 divided by t ?
Dimas [21]

Answer:

\frac{12}{t}

Step-by-step explanation:

To write an algebraic expression from words, translate each word into a symbol. Division can be shown with a division sign or a fraction sign. Create a fraction with a 12 in the numerator and the variable t in the denominator.

8 0
2 years ago
the length of a rectangle is 2 cm less than 7 times the width.the perimeter is 60 cm. find the width and length
Mnenie [13.5K]
Width = 4
length = 26
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 5 dozen roses can be purchased for $62.50, how much will 8 dozen cost?
lesya692 [45]

Source: Net

Let x represent the cost of a dozen roses. 5 dozen roses can be purchased for $62.50 . Consider the following equation. 5x = $62.50. Here the product and factor are known, thus divide by the factor on both sides of the equation.

5x   $62.50

--  =     --

5     $12.50

Now to find out the cost of 8 dozens multiply the value of x by 8.

8x=8 ($12.50) = $100

Answer would be $100.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which best describes the slope of the given line?
    13·1 answer
  • Which is bigger 1/2 or 11/12
    5·1 answer
  • Please find X for me this is Pythagorean theorem
    8·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • Can someone help and show the work? It’s do in a few minutes so respond ASAP!!
    13·2 answers
  • Helpppp!!!!!!!!!!!!.<br> ......<br> ....
    12·1 answer
  • F(x)=5^x+1 what’s the rate of change between x=0 and x=4
    12·1 answer
  • Help me please *an image is attached*
    10·1 answer
  • Man, I fr need help.
    6·2 answers
  • Find the diameter of a circle with area 28.3 yd2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!