1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
8

If two consecutive numbers add up to 8815, what are the numbers?

Mathematics
2 answers:
Svet_ta [14]3 years ago
7 0

answer : 4407,4408

because 8815/2 = 4407.5 so you take away the .5 to find one number and you add .5 for the other

Phantasy [73]3 years ago
7 0

Answer:

4407 and 4408

Step-by-step explanation:

1. Call one of the numbers x, and the other x + 1 (because a consecutive number is one that follows another).

2. Equal the sum of those two numbers to 8815, solve for x.

x + x + 1 = 8815

Combine like terms.

2x + 1 = 8815

Subtract 1 from both sides.

2x = 8814

Divide both sides by 2

x = 4407

3. If x = 4407, then x + 1 = 4408.

You might be interested in
Big Bob’s Pizza is having a special on pizza and is offering two different choices:
Anna71 [15]

Answer:

The Choice N#1 will give more pizza for your money

Step-by-step explanation:

step 1

Find the area of one slice Choice #1

The area of the circle is equal to

A=\pi r^{2}

we have

r=22/2=11\ in ----> the radius is half the diameter

assume

\pi =3.14

The area of one slice is equal to

A=(1/8)\pi r^{2}

substitute

A=(1/8)(3.14)(11)^{2}

A=47.4925\ in^{2}

Divide the cost by the area

4.95/47.4925=0.10\frac{\$}{in^{2}}

step 2

Find the area of the entire personal pizza Choice # 2

The area of the circle is equal to

A=\pi r^{2}

we have

r=6/2=3\ in ----> the radius is half the diameter

assume

\pi =3.14

substitute

A=(3.14)(3)^{2}

A=28.26\ in^{2}

Divide the cost by the area

3.75/28.26=0.13\frac{\$}{in^{2}}

therefore

The Choice N#1 will give more pizza for your money

5 0
3 years ago
A 3-yard roll of butcher paper costs $8.55. What is the price per foot?<br>​
Zielflug [23.3K]

Answer:

$2.85

Step-by-step explanation:

8.55/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find 94% of 90! Do not round your awnser. Show your work​
Katen [24]
The answer would be 84.6

You multiply 94 and 90 and then add a decimal point since you can’t go over 90.

That’s how I do it mentally.
4 0
3 years ago
The cost to mail a package is $8 for the first 4 pounds and 25 cents for each additional ounce. Which of the following functions
Rina8888 [55]

Answer:

f(x) = 8 + 0.25x

Step-by-step explanation:

The minimum cost is $8, for up to 4 pounds.

The added cost is ($0.25/oz)(x), where x is trhe ounces over 4 pounds

The total cost is the sum of these two:

f(x) = 8 + 0.25x

3 0
2 years ago
What is the best name for the figure with the following coordinates? (4, 1), (1, 1), (3, –2), and (0, –2) A. rectangle B. square
Bogdan [553]
I think the answer would be c
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Trig: What is the rate of change of a function over a specified interval?
    9·1 answer
  • Find the median of the data in the box plot below.
    10·1 answer
  • Solve x-y=5 and -3x+2y=-7
    13·1 answer
  • How to solve for the shaded region
    14·1 answer
  • Eloise started to solve a radical equation in this way: Square root of negative 2x plus 1 − 3 = x Square root of negative 2x plu
    10·2 answers
  • 5. Find the balance in the account to the nearest whole dollar: $2500 principal earning 3%, compounded annually, after 4 years
    7·2 answers
  • Which equation has no solution A.) 4(x+3)+2x=6(x+2) B.) 5+2(3+2x)=x+3(x+1) C.) 5(x+3)+x=4(x+3)+3 D.) 4+6(2+x)=2(3x+8)
    8·2 answers
  • Please solve this worksheet. (Factoring trinomials)
    7·1 answer
  • Use the rule ƒ(x) = -2x + 3 to complete the statement. When x = 5, ƒ(x) = _____.
    15·2 answers
  • A triangle has side lengths of 17 inches, 19 inches, and 10 inches. What kind of triangle is it?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!