1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
15

Which is the better deal: 10 pounds of hamburger for 4.99 or 5 pounds for $2.69

Mathematics
1 answer:
raketka [301]2 years ago
4 0
The 10 because it is cheaper for 1 pound
You might be interested in
Substitute 10 for z in z -5 < 7
EleoNora [17]
Then it would be 10-5 < 7
so if you solved it it would be 5 < 7
So this statement is true
4 0
2 years ago
The graph shows the distance a car traveled, y, in x hours:
forsale [732]

Answer:

i dont know

lol

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can someone help with these two problems ?
ryzh [129]

Answer:

1. 6 cookies  2. 5/12 of the pan is left

Step-by-step explanation:

42/2=21

21(2/3)= 14

14-8=6

6 cookies were left

1/4+1/3= 3/12+4/12=7/12

5/12 of the pan is left

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please yall are basically the best
egoroff_w [7]

Answer:

4 i think

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Work out (8x10^-3) x (2x10^-4)​
love history [14]

Answer:

1.6 \times 10^{-6}

Step-by-step explanation:

(8 \times 10^{-3}) \times (2 \times 10^{-4})

8 \times 2 \times 10^{-3} \times 10^{-4}

16 \times 10^{-3+(-4)}

16 \times 10^{-3-4}

16 \times 10^{-7}

1.6 \times 10^{-6}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the center and radius of the circle given by the equation ?
    8·1 answer
  • 1 Point
    8·1 answer
  • Please help 50 Points. im desperate
    9·2 answers
  • Sally travels to work each day. she travels 12 km east from home to main road. sally then travels 9 km north on the main road to
    5·1 answer
  • For every 5 red beads there are 3 white beads. What is the ratio of red to white?
    8·1 answer
  • How many solutions does y-10 =2x have
    5·1 answer
  • I need help with problems 20,22,24,26 and 28
    12·1 answer
  • Compare - 3.5 and - 3. Use &lt;, &gt;, or =.<br> -3.5 = -31<br> -3.5 &lt; - 3 -<br> -3.5&gt; -3
    8·1 answer
  • Terry bought 2 1/2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. If there are 12 cookies in each dozen, what is t
    13·1 answer
  • Please help me I really don't know
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!