Answer:
13
Step-by-step explanation:
We need to write our answer in exponential form. Ask yourself the question, "What times itself 3 times will give you 2197?" Your answer is
. This will go inside of your cube root. You now have
. Since there's a power of 3 and a cube root, those cancel each other out, and your answer is 13.
Answer:
33) RQ
34) PQ
35) NO
36) MO
Step-by-step explanation:
Answer:
It should take about 4.75 min.
Step-by-step explanation:
Hope this helps and could you mark me as the brainliest
Hi there,
Recall how 7 packs for gum sell for $29.33.
Before we can calculate how much it would cost to sell 3 packs of gum, we must calculate how much it would first cost to sell 1 pack of gum.
The cost of 1 pack of gum is the current total cost divided by the total amount of gum packs you receive at that price.
In this case, the total cost is $29.33, and we receive 7 gum packs at that price.
Therefore, the cost of 1 pack of gum is
, which equates to $4.19.
We now know that each pack of gum costs $4.19.
Hence, 3 packs of gum would cost three times that price.

The cost of 3 packs of gum is $12.57.
Hope that helps!
3 x^{2} - 15x - 42
(x-7)(x+2)
x-7=0 x+2=0
x=7,-2