1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
3 years ago
5

To find her total earnings for those two weeks Nadia writes 7.5 x 18.5 + 20 = 158.75 explain her error

Mathematics
1 answer:
Charra [1.4K]3 years ago
7 0
7.5 x 18.5 = 138.75 
138.75 + 20 = 158.75
Her error is not writing down her pay per hour then multiplying it by her hours per day, then multiply that by 14 to get the 2 weeks pay.
Hope this helped!
You might be interested in
What is ∛2197? Explain how you got your answer.
user100 [1]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

We need to write our answer in exponential form. Ask yourself the question, "What times itself 3 times will give you 2197?" Your answer is 13^{3}. This will go inside of your cube root. You now have \sqrt[3]{13^{3} }. Since there's a power of 3 and a cube root, those cancel each other out, and your answer is 13.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the figure at the right to complete each proportion.
vekshin1

Answer:

33) RQ

34) PQ

35) NO

36) MO

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A copy machine makes 32 copies per minute how long does it take to make 152 copies?
Evgen [1.6K]

Answer:

It should take about 4.75 min.

Step-by-step explanation:

Hope this helps and could you mark me as the brainliest

3 0
3 years ago
A candy store sells 7 packs of bubble gum for $29.33. How much would it cost to buy 3 packs?
alexira [117]

Hi there,

Recall how 7 packs for gum sell for $29.33.

Before we can calculate how much it would cost to sell 3 packs of gum, we must calculate how much it would first cost to sell 1 pack of gum.

The cost of 1 pack of gum is the current total cost divided by the total amount of gum packs you receive at that price.

In this case, the total cost is $29.33, and we receive 7 gum packs at that price.

Therefore, the cost of 1 pack of gum is \frac{29.33}{7}, which equates to $4.19.

We now know that each pack of gum costs $4.19.

Hence, 3 packs of gum would cost three times that price.

4.19 * 3 = 12.57

The cost of 3 packs of gum is $12.57.

Hope that helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor 3x2 - 15x - 42.
11Alexandr11 [23.1K]
3 x^{2} - 15x - 42
(x-7)(x+2)
 x-7=0 x+2=0
 x=7,-2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Question in picture above
    5·1 answer
  • Which statement about the ordered pairs (–3, –3), (0, –3) and (3, –3) is not true?
    8·1 answer
  • MATH!! PLEASE HELP!! WORTH 20 POINTS
    14·1 answer
  • Como podríamos saber cuantos camellos le corresponden a cada hermano en realidad
    6·1 answer
  • Classify the triangle.<br> obtuse<br> equiangular<br> right<br> acute
    12·2 answers
  • Find the missing measure if a and b are the legs of the right triangle and c is the hypotenuse, with a = 11 and c =18.
    10·2 answers
  • PLSSSSSSSSSSSSS HELPPPPPPPP
    6·1 answer
  • What is the result ?
    10·2 answers
  • Here is Ibrahim's recipe for breakfast.
    14·2 answers
  • To find x-intercept, substitute ____<br> in for ______<br> Ex: y = 3x + 3
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!