1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leviafan [203]
2 years ago
9

a cellphone company charges $49.99 per month plus 10 cents for texting. write and solve an equation to determine how many texts

were used in a month if the monthly bill was $79.99
Mathematics
1 answer:
slavikrds [6]2 years ago
8 0

Answer:

(79.99 - 49.99) \div.10

Answer to equation: 30

Step-by-step explanation:

(79.99 - 49.99) = 30.00

(30.00 \div .10) = 30.1

which is equivalent to 30 texts.

Hope this helps : )

You might be interested in
Find the x and y intercepts and the slope -8x-3y=24
alexandr1967 [171]
First you add 8x on both sides and then you get -3y=8x+24 then you divide -3 on both side and you get y=-8/3x-8 so then the y intercept is 8 and the slope is -8/3. Hope this helped. Please click on the thanks button if this helped. If you have any questions or concerns please ask them down in the comments.
6 0
3 years ago
Additive inverse of 1 1/4.
vampirchik [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

4/11

3 0
3 years ago
10•1/2+(-6)(-3) Simplified in steps
dangina [55]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

1)  (10*0.5)+(-6*-3)

2) (5)+(18) (The 18 isn't negative because of the rule that states "A negative and a negative will become positive"

3) 5+18=23

7 0
3 years ago
It is given that y=ax²-3. Express a in terms of x and y.
Elena-2011 [213]
A=(3+y)/x^2
Hope this helps
7 0
3 years ago
Please say what the answer is and show the steps
kolbaska11 [484]
This doesn’t make any sense
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following pair of times has an elapsed time of 3 hours and 20 minutes between the times?
    9·1 answer
  • Find the variable: n/14=3
    6·1 answer
  • in august 2009 the classified ads for used cars listed a 3 year old cadillac for 24000 and an 11 year old cadillac for 8000. Ass
    9·1 answer
  • Ce sunt mamiferele ??????
    9·2 answers
  • Which is a better deal 5 books for $12 or 4 books for $10?
    7·2 answers
  • Mowing lawns earns $10.00 for 1 hour and $42.00 for 5 hours. what is the slope
    5·1 answer
  • What is the value of MB between A and B?
    12·1 answer
  • Help me please I’ll reward you with brainly
    15·2 answers
  • What value of n makes the equation 2(n+1)=-3(n-8)+3 true
    9·2 answers
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST. Which number is a solution of the inequality?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!