1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
14

6 lb 4 oz − 5 lb 10 oz =

Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]3 years ago
7 0
The answer is 1 pound 3 ounces

FinnZ [79.3K]3 years ago
5 0
The answer to your problem is 10 oz
You might be interested in
Which of the following ordered pairs could be the y-intercept of a function?
Paul [167]
(-3,2)))))))))))))))))))))))))))))))))))
7 0
4 years ago
What is the simplified value of 5x to the power of 3 over 10x squared
andrey2020 [161]
5x^3/10x^2
*Simplify 5/10 to 1/2
*simplify the exponent so that x^1 is on top
1x/2
FINAL ANSWER:
x/2
4 0
3 years ago
In the problem 83 - 10 x 5 - 4, which step should you perform first?
Ksivusya [100]
Multiplication comes before any subtraction...so do 10 x 5 first
3 0
3 years ago
I will give BRAINIEST to the next person who answers this!!
sertanlavr [38]

Answer:

<u>Challenge #1:</u>

<u>Different examples:</u>

2x+1=3x+2

4x+3=5x+4

3x+2=4x+3

<u>Challenge #2:</u>

<u>Different examples:</u>

2x+0=4x+1

3x+1=2x+5

6x+5=8x+6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of this triangular prism?
nata0808 [166]
The picture does not match the question.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The Millers drove 150 miles in 3 hours. At this rate, how long will it take them to drive 400 miles?
    14·1 answer
  • In one year, 144 of the people enrolled in a college went on a winning outreach during the college year. It was 4/5 of the peopl
    7·1 answer
  • What was the speed during first and also cooldown
    12·1 answer
  • It costs the Quality Company $.14 per mile to run its van. On Monday the van traveled 87.6 miles. How much did it cost to run th
    5·2 answers
  • What is the degree of the polynomial and what the y-intercept
    13·1 answer
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Can someone help me solve this, I don't understand it.
    11·1 answer
  • Use the Product Property for Exponents to explain why x · x = x2.
    15·1 answer
  • 12x - 11 - 53 - 9x - 45
    12·2 answers
  • Set both given equations equal to zero, then combine them into standard form equation. Simplify if possible
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!