1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
3 years ago
15

A chocolate thickshake costs $2 more than a fruit smoothie. jack pays $27 for 3 chocolate thick shakes and 4 fruit smoothies. Ho

w much do a chocolate thickshake and fruit smoothie cost each?
Write in a simultaneous equation
Mathematics
2 answers:
Rama09 [41]3 years ago
7 0

Answer:

3(2+s)+4s=27 the answer is $3 for smoothies and $5 for the thick shakes

Step-by-step explanation:

Let say t is for thick shake, s is for smoothies

(2+s)=t

Jake pays $27 for 3 thick shakes and 4 smoothies

Then you plug in the information

3t+4s=27

Since we have what thick shakes equals 2+s

3(2+s)+4s=27

then simplify

6+3s+4s=27 Combine like terms

6+7s=27 Do the inverse operation -6 on both sides

7s=21 The divide by 7 to get s by itself

3=s is for the smoothies

Then plug back in s to find the vaule of the thick shakes

2+3=t

5=thick shake

KIM [24]3 years ago
4 0

Chocolate thickshakes will cost $5 and fruit smoothies will cost $3. Let's say the cost of chocolate thickshakes are x and the cost of fruit smoothies are y.

3x + 4y = 27

3x + 3y = 24

You might be interested in
If f(x) = 2x – 6 and g(x) = x – 2x2, find each value.<br><br><br> f(h + 9)
Zigmanuir [339]

Answer:

Solution for If f(x) = 2x – 6 and g(x) = x – 2x2, find each value. f(2)

5 0
3 years ago
Pls answer and you will be blessed :)
IRINA_888 [86]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

It is the only one that makes sense

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Galvin and Henry spend a certain amount of money from their money box each month to buy plants. The table shows the relationship
ZanzabumX [31]
The answer would be:
<span>Function 2 shows a greater rate of change because Henry spends $7 each month and Galvin spends $5 each month.

Hope this helps</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2) Phillip has 8 red balls, 3 green balls, 6 yellow balls, 3 orange balls, 13 black balls
AVprozaik [17]
Mean 6.6
Median 6
Mode 3
Range 10

not positive on the 6.6 but the rest should be good
5 0
3 years ago
Rewrite the following equation in exponential form.<br> log 49(7) = 1/2
asambeis [7]
It would be log7squared(7)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • When two fractions are between 0 ½, how do you know which fraction is greater? Explain
    7·1 answer
  • Sue sold 26 more newspapers than bill, and bill sold three times as many as Harry. If Harry sold p newspapers, how many did Sue
    7·1 answer
  • Suppose that a recent poll found that 50 ​% of adults in a certain country believe that the overall state of moral values is poo
    9·1 answer
  • 9. Jackie invited 17 people to
    9·1 answer
  • I invested in a savings bond for two years and paid simple interest at an annual rate of 6%. The total interest I earned was $48
    7·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5.5%3D2%5Cpi%20%5Csqrt%7B%5Cfrac%7BL%7D%7B9.8%7D" id="TexFormula1" title="5.5=2\pi \sqrt{\frac
    9·2 answers
  • Please can you help me???
    10·1 answer
  • Solve for all values of p: ​
    9·1 answer
  • Shaq painted 600 portraits in 8 hours at that rate how many portraits would he paint in 4 minutes?
    8·1 answer
  • Find the sizes of unknow angles of this triangle​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!