1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
13

4 glue sticks cost 7.76$.what equation would help determine he cost of 13glue sticks

Mathematics
2 answers:
Sergio [31]3 years ago
8 0

Answer:

25.22

Step-by-step explanation:

7.76/4 and then after the unit rate you multipy it by 13

IRINA_888 [86]3 years ago
7 0

Answer:

13 glue sticks cost $25.22

Step-by-step explanation:

We can use ratio's to solve this problem.  We put price over number of sticks.


$7.76            x dollars

------------- = ---------------

4 sticks          13 sticks

Using cross products

7.76 * 13 = 4 * x

100.88 =4x

Divide each side by 4

100.88 /4 = 4x/4

$25.22 =x

You might be interested in
2.2 Your friend Sam, mistakenly wrote down the multiples of 10 as: 1; 2; 5; and 10.
kkurt [141]
Do you know the multiples of 10
6 0
2 years ago
13+39-2-10-6 power2 orders of operation
Advocard [28]
6 to the power of 2 is 6 multiplied by six which is 36
then 13 + 39 is 52 - 2 = 50- 10 = 40 - 36=  the answer 4
8 0
3 years ago
Why is division not commutative
Kamila [148]
Division CANNOT be commutative, here is why

lets say the problem is 24÷4

it is obviously  6

but when you flip 24÷4, you get 4÷24

and... 4÷24 is 0.16666666

6 and 0.1666 is totally different :p
3 0
3 years ago
Val buys a computer for $720. If this is 120% of what the store paid for the
Effectus [21]
The answer to this question is 120
5 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 2la+26)-2-26?
snow_tiger [21]

Answer:

Dear user,

Answer to your query is provided below

2(al−1) is the expression equivalent for 2la+26−2−26

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of ∑n=13(17n−15)∑n=13(17n-15)?
    10·1 answer
  • Please help me, I really need help. I will mark brainliest answer!! A bald eagle can eat 3.85 kilograms of fish in a week. The e
    7·2 answers
  • Help please with the question
    11·1 answer
  • All of the following should be included in the results section of a t test except:
    5·1 answer
  • 2 times 4 squared................
    8·2 answers
  • A grocery store has an average sales of $8000 per day. The store introduced several advertising campaigns in order to increase s
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP THANKS!!!!!!!!
    14·2 answers
  • मूल्यमान्यता काे वाक्य​
    11·1 answer
  • There are 17 boxes each box holds 42. how many packets of sweets are there in total?
    10·2 answers
  • Please help me thank you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!