1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
7

A business rents bicycles and in-line skates. Bicycle rentals cost $25 per day, and in-line skate rentals cost $20 per day. The

business has 20 rentals today and makes $455. (Section 5.3) a. Write a system of linear equations that represents this situation. b. How many bicycle rentals and in-line skate rentals did the business have today
Business
1 answer:
Alja [10]3 years ago
8 0

Answer:

a.

25 b+20 s=455...equation 1

b+s=20...equation 2, where b and s are the number of bicycle and in-line skate rentals per day.

b. The business had 11 bicycle rentals and 9 in-line skate rentals.

Explanation:

a.

<em>Step 1: Determine an equation for total revenue today</em>

Since the business rents bicycles and in-line skates, the total revenue will be as a result of amount received in revenue from renting the bicycles and in-line skates. This can be expressed as shown;

T=(B×b)+(S×s)

where;

T=total revenue

B=bicycle rental cost per day

b=number of bicycles

S=in-line skate rental cost per day

s=number of in-line skates

In our case;

T=$455

B=$25 per day

b=unknown

S=$20 per day

s=unknown

Replacing;

(25×b)+(20×s)=455

25 b+20 s=455...equation 1

<em>Step 2: Determine an equation for total rentals today</em>

The equation for the total number of rentals is;

R=b+s

where;

R=total number of rentals today

b=number of bicycles

s=number of in-line skates

In our case;

R=20

b=unknown

s=unknown

Replacing;

b+s=20...equation 2

b.

<em>Step 3: Combine equation 1 and 2 ans solve simultaneously</em>

1(25 b+20 s=455), multiplying equation 1 by 1=25 b+20 s=455

     20(b+s=20), multiply equation 2 by 20=20 b+20 s=400

25 b+20 s=455

-

20 b+20 s=400

5 b+0 s=55

(5 b)/5=55/5=11

b=11, replace the value for b in equation 2 and solve;

(20×11)+20 s=400

220+20 s=400

20 s=400-220=180

20 s=180

s=(180/20)=9

The business had 11 bicycle rentals and 9 in-line skate rentals.

You might be interested in
The difference between a divine command view and authoritarian view is that the authority figure is different. true or false?
taurus [48]

The difference between a divine command view and authoritarian view is that the authority figure is different-Yes the statement holds true

Explanation:

<u>In a Divine Command of View</u>

we often come across statement like -"I would do what God or the scriptures say is right'

As per this point of view the  right and wrong are determined by a supernatural supreme being, whose will we discern from sacred texts and divinely inspired messengers.

<u>Authoritarian View</u>

An example of Authoritarian view is sentence like " I would follow the advise of an authority"

According to this view  the  right and wrong is decided by the authorities.The power of taking decision rest in the hands of a particular authority.

Downside of this view is that : authorities do not always reflect wisdom and not all authorities agree.

As you can see that the difference between the two view point is the authority figure.So the answer is True

8 0
3 years ago
You are a bank loan officer. Carter has come into your office and applied for a loan for a car. You ran his credit report, and h
aliya0001 [1]

Answer: you would say that carter does not have a good finance in order to have the bank to give him a lown in order to get a lown you have to have a good job and good amount of money to pay it off in the future

Explanation:

3 0
3 years ago
If the commercial is TRUE that every additional bite of food tastes as good as the first, the marginal utility from consuming mo
zlopas [31]

Answer: If the commercial is TRUE that every additional bite of food tastes as good as the first, the marginal utility from consuming more of the advertised product must be CONSTANT. Option D.

Explanation:

Marginal utility is the additional satisfaction an individual gets, from consuming an additional unit of a product or service.

Therefore, in the scenario given above, if every additional bite of food tastes as good as the first, then the additional satisfaction is just as good as the preceding satisfaction. We can therefore say that the marginal utility gotten from consuming that product is constant.

4 0
4 years ago
in the absence of trade, the domestic price of soybeans is pn. if the world price of soybeans is pw, which of the following will
notka56 [123]

In the absence of trade, the domestic price of soybeans is pn. if the arena charge of soybeans is pw,b. the home charge of soybeans will rise, and home intake will fall.

The required details about domestic price is mentioned in below paragraph.

A domestic price degree represents the cutting-edge charge for a particular top or carrier in an economy. Government companies or country wide economists have a tendency to study diverse charge degrees for you to verify growing or falling prices, known as inflation and deflation in monetary terms, respectively.The term 'Domestic charge ' because it applies to the region of agriculture may be described as ' The charge at which a commodity trades inside a country, in assessment to the arena charge. For the ones commodities now no longer benefitting from a few shape of charge aid, the domestic price is decided with the aid of using deliver and demand. For commodities that acquire charge aid, the home charge is commonly set with the aid of using the mortgage price or a few similar aid degree that serves as a charge ground withinside the market running at the side of any import quota that can be in effect'.

To learn about domestic price visit here.

brainly.com/question/15584616

#SPJ4

6 0
1 year ago
balance sheet showed total assets of $60 million, total liabilities (including preferred stock) of $45 million, and 1,000,000 sh
Sati [7]

Answer:

The price per share should be $22.5

Explanation:

The price earnings multiple or P/E tells us how much price the investors are willing to pay for $1 earnings of the company.

We first need to calculate the earnings per share of the company.

Earnings per share = Net Income / Number of outstanding common shares

Earnings per share = 1500000 / 1000000  =  $1.5 per share

Using the P/E for the industry, the price per share of Flintstone should be,

P/E = Price per share / Earnings per share

15 = Price per share / 1.5

15 * 1.5 = Price per share

Price per Share = $22.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Many firms develop ____ to answer the question: who is your target market?
    10·1 answer
  • Heinz promoting its vinegar as an effective cleaner for wall, glass, kitchen, and bathroom surfaces would most likely be a strat
    5·2 answers
  • Unexpectedly high inflation tends to hurt ________ most
    15·1 answer
  • A customer has an individual cash account, an individual margin account, a joint cash account with his wife, and a custodial acc
    15·1 answer
  • Which of the following is a fixed cost for a company that sells greeting cards online and mails the printed cards to customers?
    10·1 answer
  • The current​ zero-coupon yield curve for​ risk-free bonds is as​ follows: Maturity ​(years) 1 2 3 4 5 YTM 4.99 % 5.53 % 5.73 % 5
    9·1 answer
  • Huish Awnings makes custom awnings for homes and businesses. The company uses an activity-based costing system for its overhead
    11·1 answer
  • A car dealership promotes cars by donating a percentage of each sale to local charities. A beverage company gives free branded t
    5·1 answer
  • The top management of Clear Chemical Inc. creates a strategic plan to enter new product markets within a period of five years. T
    13·1 answer
  • Your cover letter should be no more than 1 page each
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!