1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
2 years ago
7

PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
Sergeeva-Olga [200]2 years ago
5 0

Answer:

y = 2

Step-by-step explanation:

I will solve this problem, using the elimination method.

-2(5x - 3y) = -11

-10x + 6y = 22

2x - 6y = -14

Subtract and divide for x

-8x = 8

x = -1

Input -1 into the equations

2(-1) - 6y = -14

-6y - 2 = -14

-6y = -12

y = 2

Thanks!

You might be interested in
Hey I need help with this question thanks for people who can help me and have a good day could you include explanation
Aleks04 [339]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

<u>Formula</u>

B = 25(\frac{M}{10} +\frac{3}{4} )

Where M meters of granola makes B granola bars.

<u>Given:</u>

M = 2.5 meters

Now substitute that value in the formula and calculate.

B=25(\frac{2.5}{10} +\frac{3}{4} )= 25(1) = 25

Therefore, 2.5 meters of granola makes 25 granola bars.

B = 25

5 0
2 years ago
Write the fraction below as a sum or difference. 5x + 2 over 7​
kap26 [50]

Answer:

f ^-1 (x) =7X/5 - 2/5

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Solve the math problem/<br> y-2x=3<br> 3x-2y=5
stellarik [79]

Answer:

(x,y)=(-11,-19)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Find the number of ways to listen to 4 different CDs from a selection of 15 cds?
Mekhanik [1.2K]

Answer: letter a should be the correct answer

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Harry filled the 75 L gas tank of his pickup truck for $73.88. Stan paid 95¢/L to fill up his truck. Who paid less per litre for
Alik [6]

Answer:

stan

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 100\400<br> As a percentage
    5·2 answers
  • What is the slope of this line?(-4,6) (0,8)
    5·1 answer
  • Round $18.937 to the nearest cent
    12·2 answers
  • ​Dolbear's law states the relationship between the rate at which Snowy Tree Crickets chirp and the air temperature of their envi
    7·2 answers
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • 1. Simplify the expression.<br> -9 + 6<br> 15<br> -3<br> -15<br> 3
    12·2 answers
  • Ten students share 8 pieces of poster board equally. What fraction of a piece of poster board does each student get?​
    8·1 answer
  • I'm so confused, pls help
    12·1 answer
  • R, P, Q act on the base AB, BC, CA triangles ABC in alphabetical order, respectively. Show that P sec A + Q sec B + R sec C = 0,
    14·1 answer
  • Angle math Hw. Pls help
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!