1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
11

I am giving brainlist to quickest and the correct answer

Mathematics
2 answers:
Natalka [10]3 years ago
5 0

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Sally drove 300 miles in 6 hours, so all you have to do is divide 300 by 6.

300/6=50

Sally drove 50 miles per hour.

Have an amazing day...I hope this helped!! c:

kirza4 [7]3 years ago
4 0
50 miles drive per hour
You might be interested in
The soccer team can have no more than 26 players. How many more players can make the team if the coach has already chosen 12 pla
o-na [289]

Answer: >14 I think

Explanation:

3 0
3 years ago
1/3 as a decimal and percent please answer !!
Alborosie

Answer:

decimal: .3333(repeatin)

percent:33.333333...%

Step-by-step explanation:

hope this helpss

have a good night

nd good luck w thiss

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of the missing angle?<br> 90°<br> 600<br> 7.
RideAnS [48]

Answer:

30°

Step-by-step explanation:

Let the measure of the missing angle be x°

Therefore, by interior angle sum postulate of a triangle:

x + 60° + 90° = 180°

x + 150° = 180°

x = 180° - 150°

x = 30°

Thus the measure of the missing angle is 30°.

4 0
2 years ago
Is the relation a function<br> (14,15)(5,7)(3,10)(11,1)(5,8)
Ipatiy [6.2K]
No it is not if X goes to more then one Y it is not a function
3 0
3 years ago
A farmer's store of apples this year has 145 percent of last year's store. how many apples were there last year if this year's s
raketka [301]

Answer:

I think it’s 200

Step-by-step explanation:

because I’ve seen that question before

5 0
2 years ago
Other questions:
  • (PLEASE HELP SOON) The ratio of the sale price of a textbook to the original price is 1:3. The original price is $81. What is th
    13·1 answer
  • Divide 124 in the ratio of 3:1 plsssss
    6·2 answers
  • Can anyone please help me with this question 61
    9·1 answer
  • The diagonals of a square measure 18 cm. what is its length??​
    14·1 answer
  • Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
    8·1 answer
  • Your salary is $65,788. If you work fifty 40-hour weeks in a year, what is your hourly wage?
    14·1 answer
  • (3,1) m=2<br><br>show werek​
    12·2 answers
  • Help help help please please don’t understand it
    5·1 answer
  • How is everyone dayyyyyyyy​
    10·1 answer
  • What value will make the equation below true? Equation: -2.1- ? = -1.50​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!