1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
10

14 dollars for 9 books

Mathematics
2 answers:
Art [367]3 years ago
8 0

Answer:

$0.64 per book

Step-by-step explanation:

Aleonysh [2.5K]3 years ago
8 0
14 dollars for 9 books.

Rate is 14/9
14 divided by 9 is 1.555555556
that rounded to the nearest tenth is 1.56
so the answer should be 1.56
You might be interested in
The polynomial given below has _____ root(s).
lisov135 [29]
3x²-8x+4=0
(3x-2) (x-2)=0
x=2/3 ,  x = 2
Hence, the polynomial has two positive roots.
Option A is the correct choice.
8 0
3 years ago
Factor the expression. 35g2 – 2gh – 24h2
klasskru [66]
A. 7g-5g=6-4
2g=2
g=2/2
g=1
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is equal to (2x − 3y + 5z) − (−4x − y + 8z)?
Fittoniya [83]
(2x - 3y + 5z) - (-4x - y + 8z)
= 2x - 3y + 5z + 4x + y - 8z
= 6x - 2y - 3z

In short, Your Answer would be Option D

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Find the missing number.<br> 7 × <br> = 21
dalvyx [7]

Answer:

7x3=21

Step-by-step explanation:

pls mark Brainliest :)

3 0
3 years ago
What is (1/4) / (6/7)<br> Please don’t just tell me the answer, please review the steps.
lbvjy [14]

Answer:

7/24 Is The Answer!

Step-by-step explanation:

Division of fractions is equivalent to multiplication by the reciprocal of the second fraction:

1/4 Divided by 6/7 = 1/4 ₓ 7/6

Once rearranged, multiply all of the numerators by each other. Do the same with the denominators and form a new fraction with these values:

1/4 times 7/6 = 7/24

The result Is

1/4 divided by 6/7 = 7/24

6 0
3 years ago
Other questions:
  • a student has $1500 to deposit in a savings account. what is the lowest rate that would allow the student to earn $95 in simple
    12·2 answers
  • A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
    5·2 answers
  • A car is 180 inches long. A truck is 75% longer than the car.
    5·1 answer
  • A salesperson obtained a systematic sample of size 25 from a list of 500 clients. To do​ so, he randomly selected a number from
    12·1 answer
  • Can someone help me with this math homework please!
    14·2 answers
  • Alexandra bought a hat that costs 14 dollars and a watch that costs 6 dollars. At the counter she received a discount. If she pa
    6·1 answer
  • Which is the length of —<br> BG
    7·2 answers
  • Can someone help? This is hard!
    8·1 answer
  • How i can answer this question
    11·2 answers
  • What is AC?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!